Omiń menu i przejdź do treści strony

Trwa wojna na Ukrainie. Potrzebujesz pomocy? Chcesz ofiarować wsparcie? Wejdź na www.slupsk-ukrainie.pl

www.slupsk-ukrainie.pl

Trwa wojna na Ukrainie. Potrzebujesz pomocy? Chcesz ofiarować wsparcie? Wejdź na www.slupsk-ukrainie.pl

www.slupsk-ukrainie.pl

Aktualności

Prezydentka Słupska odwiedza POMORZANKĘ

Pracownicy przy pracy na swoich stanowiskach

W ub.tygodniu Pani Krystyna Danilecka - Wojewódzka Prezydentka Słupska odwiedziła jedną z ważniejszych w historii naszego miasta, ale nie tylko, Firmę, która od pokoleń jest znana ze słodkich wyrobów wysokiej jakości. Jak mówi jedno z haseł reklamowych: "POMORZANKA to słodyczy sekret"- to słowa, które oddają charakter działalności tego podmiotu.

Firma POMORZANKA, bo o niej mówimy, obecnie ma siedzibę przy ul. Koszalińskiej, gdzie mieści się nie tylko produkcja, ale i część administracyjna. Historia POMORZANKI rozpoczęła się w 1946 r. Pierwsza siedziba Firmy mieściła się na rogu ulic Przemysłowej i Pankowa (dzisiejsza ul. Paderewskiego).  Od początku ukierunkowana na produkcję słodyczy, przez lata zatrudniająca setki osób, znana ze swoich jakościowych wyrobów i popularnych marek takich jak "Super Mleczko". O historii Firmy wspaniale opowiadał Pan Krzysztof Paszczyk, pracujący w POMORZANCE od 46 lat, dziś sprawujący funkcję Dyrektora Finansowego - człowiek wielkiej energii, pasji, z zacięciem artystycznym specjalista ekonomii, który potrafi w bardzo obrazowy sposób opowiadać o niezwykłej drodze POMORZANKI na przestrzeni lat. Podobnie Dyrektor POMORZANKI, Pan Maciej Juszczyński, który przeszedł przez wszystkie stopnie awansu zawodowego - od produkcji, poprzez stanowiska kierownicze, aż dziś - po stanowisko Dyrektora Firmy, które sprawuje od 2 lat. Bardzo związany z POMORZANKĄ, znający jej specyfikę, historię ale też rozumiejący zasady panujące we współczesnym biznesie, ciekawy człowiek z wielką pasją opowiadający o swoim miejscu pracy, w którym działa od ... 15 roku życia.

Kilka osób na stanowiskach pracy, w kartonach widać kolorowe galaretki, jak również w skrzynkach. Pracownicy siedzą na krzesłach, kilka osób stoi

 

Pani Prezydent z jednym z pracowników Firmy Pomorzanka

POMORZANKA przez lata swojej działalności miała różne momenty - bywały lata świetności, lata bardzo intensywnej działalności - jak choćby lata 80. jeden z najlepszych okresów w historii Firmy -  i momenty trudniejsze, jak choćby w trakcie lat przełomu, przemian ustrojowych (lata 1989/1990) kiedy to musieli dostosować się do nowej rzeczywistości. Znaleźli zagranicznego inwestora,  z którym wyszli z momentu kryzysu. Co ciekawe, w latach 90. Miasto Słupsk także miało udziały w POMORZANCE. Był to czas odbudowy po trudnych czasach zmian ustrojowych, budowy sieci dystrybucji, coraz lepsza sytuacja Firmy. Drugi trudny moment przyszedł w 1998 roku, kiedy to kryzys na rynku rosyjskim odbił się także na firmach eksportujących na ten rynek, w tym na POMORZANCE.

Mądre działania spowodowały, że nawet  w tak trudnym czasie nie dokonywano m.in. wyprzedaży majątku. Dzięki temu Firma właściwie po przejęciu przez GRUPĘ MILANO, była od razu gotowa do wznowienia działalności. POMORZANKA, z wiedzą, doświadczeniem, personelem, polskim kapitałem mogła spokojnie odbudowywać swoją pozycję na rynku. I to się udało. Jak sam Dyrektor Juszczyński mówi "od roku 2018 znowu czują się bezpiecznie; ostrożnie, ale optymistycznie patrzą w przyszłość".

POMORZANKA zawsze należała do liderów nie tylko w naszym mieście, ale też w regionie i w Polsce. Dziś, królewskie "Super Mleczko" oraz niezniszczalna "Makarena" to tylko dwa przykłady wyrobów, które są znane, cenione i jednoznacznie kojarzone właśnie z POMORZANKĄ. Kto z nas nie zna smaku kultowych galaretek w cukrze czy niezwykłego "Super Mleczka" - białej pianki oblanej wyjątkową czekoladą. Smakosze, znawcy, ale też pasjonaci słynnej pianki toczą od lat spory i dyskusje o to, który wyrób jest najlepszy! My wiemy, że wystarczy spróbować...."Super Mleczko" jest jedyne w swoim rodzaju.

 

 

Co ciekawe, POMORZANKA jest czołowym producentem  .... kalendarzy adwentowych. Swoje wyroby wysyła do ok.28 krajów na wszystkich kontynentach. Produkcja kalendarzy rozpoczyna się już w kwietniu/maju po to, aby zdążyć z opracowaniem wszystkich aspektów. W wielu przypadkach są to personalizowane kalendarze; już nie klasyczne, jak się to może kojarzyć, ale nawiązujące np. do znanych bajek, bohaterów animowanych filmów czy innych elementów popkultury. W samym 2022 roku stworzyli ok. 150 wzorów kalendarzy.

Dziś Firma zatrudnia ok.300 osób; w sezonie wzmożonej działalności, związanej z produkcją kalendarzy, zatrudnia jeszcze więcej osób o ok 150-200.

Piękna historia, dla wielu słupszczan niesamowite wspomnienia z dzieciństwa - własne historie związane z POMORZANKĄ, ale też historie rodziców i dziadków. Dobre miejsce, dziś znajdujące się przy ul. Koszalińskiej, które jest niewątpliwie marką własną, ale też możemy powiedzieć marką naszego miasta, którą możemy się chwalić i z której możemy być dumni.

 

Prezydentka Słupska z Dyrektorem Pomorzanki. W tle linia produkcyjna z waflami.

Prezydentka Słupska z pracownikami Pomorzanki

Mieliśmy okazję zobaczyć niektóre miejsca w Firmie, które w sposób bardzo obrazowy pokazują całą misterną sztukę produkcji np. słynnych batoników, które znamy z dużych sieci handlowych, które są produkowane właśnie przez słupską Firmę, choć pod inną nazwą. Tu warto zaznaczyć, że produkowanie przez Firmę "X" wyrobów dla innej Firmy, która sprzedaje je pod własną nazwą/marką jest dość popularne, nie tylko w przemyśle spożywczym. Możliwe, że wielokrotnie jedliśmy wyroby cukiernicze, słodycze, batoniki nie mając świadomości, że zostały wyprodukowane właśnie przez słupską Firmę!

Życzymy POMORZANCE kolejnych lat spokoju, możliwości  i szans rozwojowych i tego, by smak wyrobów POMORZANKI był z nami jeszcze przez długie lata.


Pracownicy Pomorzanki przy pracy; na zdjęciu widać fragmenty linii produkcyjnej, kartony, skrzynki i palety

Na zdjęciu widać wykaz punktów z harmonogramem w jakim są czynne - jak w treści artykułu
Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców

Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców

Przypominamy o ofercie w czterech punktach pomocy prawnej i obywatelskiej

Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców
Nabór wniosków o dofinansowanie remontu lub modernizacji nieruchomości w ramach Specjalnej Strefy Rewitalizacji

Nabór wniosków o dofinansowanie remontu lub modernizacji nieruchomości w ramach Specjalnej Strefy Rewitalizacji

Nabór wniosków o dofinansowanie remontu lub modernizacji nieruchomości w ramach Specjalnej Strefy Rewitalizacji

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.