Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Mecenat Kultury

Galeria stypendystów 2022

Piotr Steć - Rodzice i przodkowie Pana Piotra wywodzą się z Łunińca i Włodzimierza Wołyńskiego – miejscowości położonych na ziemiach byłego Związku Radzieckiego obecnie Białoruś i Ukraina. Od 1946 zamieszkali w Słupsku na Pomorzu. W sierpniu 1967 roku urodził się pan Piotr. W rodzinnym mieście ukończył Technikum Gastronomiczne i pracuje jako pracownik łączności w Garnizonowym Węźle Łączności. Jest członkiem SPiFA Stowarzyszenia Plastyków i Fotografików Amatorów przy Klubie Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy, Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego i Stowarzyszenia Obszaru Wrażliwości Artystycznej przy Słupskim Ośrodku Kultury w Słupsku, oraz Stowarzyszenia ArtFriends. Od wielu lat jest sympatyk i uczestniki spotkań Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego w Słupskim Ośrodku Kultury ale przede wszystkim twórca niezwykle oryginalnych pisanek. Maluje, rysuje, a nawet haftuje skorupy jaj wszelakich - od kaczych po strusie. Jego prace są bardzo pracochłonne i wykonywane przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Do zeszłego roku szczycił się ilością dziur w gęsim jaju = 365 czyli tyle ile dni w roku. Teraz pobił swój rekord osiągając ilość 538 otworów i zapowiada, że to nie koniec. W szkatułkach ze strusich jaj, jako element dekoracyjny wykorzystywany jest bursztyn bałtycki.

Stypendium otrzymał na realizację projektu „Pisankowy Słupsk”. To wykonanie eksponatów oraz przygotowanie wystawy poświęconej urodzinom słupskiego ratusza. Obrazy utrwalone na delikatnej skorupie jajka oprócz niewątpliwie walorów wizualnych posiadają znaczenie edukacyjne nie tylko przy okazji uroczytych obchodach święta ratusza.

 

 

 

 

 

 

 

 

Prof. dr hab. Wojciech Skóra - absolwent II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2007 na Uniwersytecie Szczecińskim (podstawą była książka „Służba konsularna Drugiej Rzeczypospolitej. Organizacja, kadry i działalność”, Toruń 2006). Od 2008 jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Pomorskiej w Słupsku, gdzie kieruje Zakładem Historii XX Wieku. 

Zainteresowania badawcze dr. Skóry koncentrują się na trzech obszarach: dziejach dyplomacji w XX stuleciu, działalności służb specjalnych w pierwszej połowie XX wieku oraz historii najnowszej Pomorza (Zachodniego i Nadwiślańskiego).

Stypendium Prezydenta otrzymał na wydanie książki naukowej „Słupsk w 1945 r. Miasto okresu przełomu w relacjach Niemców, Sowietów i Polaków”

 

Piotr Ziębakowski - fotograf, operator, filmowiec, ścisłe współpracujacy ze środowiskiem kulturalnym w mieście, autor licznych sesji zdjęciowych, spotów promocyjno reklamowych, filmów, reportaży  znany z doskonałej współpracy z młodzieżą. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego film"ST. Miedziewski - portret  wielokrotny", Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego film "Niewidzialne".

Stypendium Prezydenta otrzymał na realizację projektu „Słupsk, to my!” polegajacy na wykonaniu w przestrzeni miasta zdjęć portretowych zwykłych – niezwykłych słupszczan, otwartych, pozytywnych, przypadkowo odkrytych na ulicach. Niekoniecznie tych, którzy mieszkają tu od dawna, ale tych, którzy tworzą to miasto właśnie teraz. 19 osób , z różnych środowisk, z różnymi historiami, w różnym wieku. Zdjęcia zaprezentowane zostały na wystawie plenerowej, na słupskich bulwarach.

 

Junon Kyanon to słupski zespół składający się z trzech muzyków - Jakuba Prusińskiego znanego też jako Kubishi Mishima (wokal), Huberta Synaka (gitara) oraz Jakuba Krasowskiego (perkusja). Powstał w 2019 roku, by zawładnąć światem, aktualnie małymi kroczkami zmierzają ku spełnieniu tego celu. Określają się raczej jako zespół rockowy, aniżeli metalowy ze względu na konstrukcję i ogólny wydźwięk swoich utworów. Tworzą muzykę dość różnorodną, jednak wspólnym mianownikiem wszystkich kompozycji jest zawsze gitarowe brzmienie obficie okraszone dźwiękami syntezatorów. Wokalnie ściera się tutaj wiele styli - obok partii śpiewanych czysto, obecne są "screamy" charakterystyczne dla Hardcore'owych i Metalcore'owych brzmień lat 2000, a dopełniają to sekcje rapowane inspirowane MC nowoczesnej muzyki Drum'n'Bass. Elektroniczne partie mieszają ze sobą wpływy takich zdobyczy muzyki EDM jak wcześniej wspomniany, Drum'N'Bass, Gabber, House czy Techno. W efekcie można ich twórczość przypiąć pod takie pojęcia jak Nu Metal, Rapcore, Industrial Metal czy przede wszystkim Electronicore. Nie trudno zauważyć tu uczenie się od takich światowych projektów muzycznych jak Enter Shikari, Limp Bizkit, Nine Inch Nails, We Butter The Bread With Butter, Crossfaith czy Maximum The Hormone. Przechodząc dalej od tych wszystkich trudnych terminów i nazw - wizualnie i stylistycznie zespół nawiązuje do japońskiej popkultury, konkretnie do gier komputerowych lat 90 i ich cyberpunkowej otoczki, takich jak Final Fantasy VII czy Mega Man. Nie brak jednak w tej materii odniesień do orientalnych motywów etnicznych.

Junon Kyanon ma na swoim koncie wiele koncertów w samym Słupsku, ale grali też m.in. w Gdańsku, Wejherowie i Szczecinku. Często biorą udział w konkursach muzycznych, na których zawsze robią dobre wrażenie. Doskonałymi przykładami tutaj są VII Przegląd Uczniowskiej Muzyki Alternatywnej organizowany przez Słupski Ośrodek Kultury w 2020 roku, na którym zajęli I miejsce, Yach Music Festival w Nożynie - w roku 2021, III miejsce, a w roku 2022 - I miejsce. Sympatię słuchaczy i jurorów zyskują sobie głównie dzięki oryginalnym kompozycjom, przy których bawią się ludzie w każdym wieku, a także dzięki energii i przebojowości, która wylewa się ze sceny zawsze gdy na nią wchodzą.
Kiedy nie biorą udziału w konkursach i nie koncertują, czynnie wspierają swoich młodszych kolegów-muzyków ze Słupska, pomagając im w organizacjach wydarzeń muzycznych czy realizacji nagrań wokalno-instrumentalnych. W tym roku, na Przeglądzie PUMA X, Kubishi brał udział w wydarzeniu jako juror, Hubert jako konferansjer, a Jakub wsparł wszystkie zespoły, którym zabrakło perkusistów i zagrał z nimi by mieli okazję wystąpienia.

W Marcu 2021 wydali swoją pierwszą EPkę zatytułowaną "Jun-Kai Parade". Wszystko co związane z płytką - nagrania, mix, projekty graficzne - zrealizowali w całości sami. Do dnia dzisiejszego wszystkie 3 utwory znajdujące się na tym wydawnictwie zebrały łącznie około 13 tysięcy odtworzeń na  platformach muzycznych i przesłuchiwane były nawet przez ludzi z odległych krajów takich jak Australia, Indie, Korea Południowa, Japonia, Brazylia czy Meksyk.

Stypendium Prezydenta otrzymali na zrealizowanie projektu o roboczej nazwie "New Aera" - obejmującego ich pierwszy długogrający album muzyczny, a także teledysk na terenie miasta Słupska do jednego z utworów znajdujących się na albumie. Reszta szczegółów takich jak np. nazwa płyty jest ściśle tajna i zostanie zaprezentowana przy okazji premiery, która nastąpi pod koniec 2022 roku.

 

Stanisław Pardo Włóczęga dharmy. Nie definiuje go wiek, zawód, czy to, co robił wczoraj. Marzy o Słupsku jako Europejskiej Stolicy Kultury. Pół życia w Słupsku, pół życia poza. Tam, w Edynburgu, natrafił na event, gdzie przez miesiąc komicy i inni artyści występują ponad 50000 razy, a do miasta w tym czasie przyjeżdża kilka milionów turystów. Open mic to połączenie śmiechu z niebanalnym sposobem narracji. Tylko poznając swoje historie uczymy się otwartości i tolerancji.

Stypendium otrzymał na realizację projektu „City on Smile”  polegający na organizacji trzech spotkań warsztatowych stand - up z udziałem mieszkańców miasta, którzy dostaną możliwość zaprezentowania swojej artystycznej ekspresji.

 

Chłopiec z podniesionymi kciukami do góry, w tle dwoje dzieci i nauczycielka
Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Zbliża się termin rekrutacji do przedszkoli miejskich.

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025
Informator przedszkolaka

Informator przedszkolaka

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem przedszkolaka na rok szkolny 2024/2025 stanowiącym swoisty przewodnik po placówkach wychowania przedszkolnego w naszym mieście.

Informator przedszkolaka

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.