Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Mecenat Kultury

Galeria stypendystów 2021

 

Marcin Gałązka - muzyk, aktor, kompozytor, aranżer, doceniany w środowisku muzycznym
za talent i znakomite wyczucie. Jako kompozytor i wykonawca muzyki teatralnej współpracuje
z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Miniatura Teatrem Pantonimy Jupiego Podlaszewskiego. Od lat związany z Tymonem Tymańskim i zespołem The Transistors, na co dzień instruktor w Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie pracuje z dziećmi i młodzieżą.

 

Stypendysta zrealizował wydawnictwo fonograficzne zespołu „Alfah femmes” w postaci albumu EP pod tytułem „I wouldn't bother” – album zawiera 5 profesjonalnie zarejestrowanych i opracowanych kompozycji. To fonograficzne wydawnictwo – po zeszłorocznym debiucie pozwoliło zespołowi wejść na wyższy poziom twórczy, umożliwiło organizację artystycznych przedsięwzięć, takich jak koncerty w ramach cieszących się uznaniem festiwali.


Grzegorz Chwieduk rodowity słupszczanin, autor licznych satyr i limeryków.
W roku 2011 wydał wiersze satyryczne i fraszki „Mali górą”. Znany również z doskonałych zdolności wokalnych i instrumentalnych, w swoim dorobku posiada nagrane płyty”Wierszem po strunach” i „W objęciach natchnienia”.

Stypendysta zrealizował projekt pn. "Niepoważny słownik imion" – Książka jest żartem słownym dedykowanym osobom dorosłym, stanowi odskocznię, złapanie oddechu w trudnych dla nas czasach. Autor podjął się próby przedstawienia cech osób przypominających korowód indywidualnych typów, często w interakcji z ogółem. Różnorodność zachowań, cech i charakterów okraszona humorem, żartem, scenkami rodzajowymi , podobnie jak we fraszkach, prowokuje czytelnika do refleksji, by przyjrzeć się otoczeniu, a nawet zerknąć w głąb siebie.


Urszula Szydlik – Zielonka aktorka, scenografka i reżyserka, absolwentka Wydziału Lalkarskiego PWST w Krakowie, od 1981 roku na scenie teatrów dramatycznych Gdyni, Szczecina, Lublina, Słupska. Wielokrotnie nagradzana za osiągnięcia na scenie zawodowej, jak i w amatorskim ruchu teatralnym. Od 1997 r. wraz z mężem prowadzi w Słupsku prywatny teatr lalek – Teatr Władca Lalek. Teatr objazdowy, spektakle wystawia na terenie całego kraju, odwołując się do tradycji teatru wędrownego.

Stypendystka zrealizowała projekt "Pioseneczki z walizeczki" polegający na wytłoczeniu płyty z piosenkami dla dzieci. Na płycie znalazły się utwory Przemysława Sysojewa – Osińskiego, teksty Przemysława Laskowskiego w wykonaniu: Kamili Niemczyckiej, Ilony Zaremby, Urszuli Szydlik- Zielonki, Przemysława Laskowskiego. Wydanie płyty jest częścią obchodów 24 - letnią działalność Teatru Władca Lalek i jubileusz 40 - lecia na scenie jego założycielki Urszuli Szydlik – Zielonki.


Aleksandra Skorupa  absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu w krakowskim AST (dawniej PWST), teatrolożka, dramaturżka i reżyserka autorskich spektakli i etiud filmowych. Na koncie ma wiele nagród i wyróżnień w ogólnopolskich przeglądach i festiwalach. W Słupsku w Nowym Teatrze im. Witkacego realizowała spektakl „Tlen” oraz zdobyła nagrodę na Festiwalu Witkacy pod Strzechy. W ramach stypendium przygotowała projekt pn. „SŁUPSK.UTOPIA” polegający na napisaniu tekstu dramatycznego oraz jego prezentacja w formie per-formatywnego czytania z udziałem aktorów scen słupskich i słupskiej młodzieży. Premiera odbyła się w Barze „Poranek”.

Autorka ukazała widzom miejsce, skrywające wiele fascynujących zakamarków oraz niezwykłych ludzi i ich historie. Miasto stało się głównym bohaterem, uczestnikiem i świadkiem ważnych wydarzeń. Sam spektakl jest opowieścią o podróżniczce, trafiającej do nieznanego jej wcześniej regionu, dla której mieszkańcy – to Utopianie, którzy z przewodników stają się przyjaciółmi. Warto podkreślić, że tekst został stworzony na bazie relacji mieszkańców Słupska o ich mieście. Wywiady i ich opowieści stworzyły ciekawą historię zapisaną na taśmie filmowej.

 

Jolanta NITKOWSKA - Węglarz  dziennikarka, publicystka, regionalistka, działaczka społeczna. autorka książek popularyzujących historię Pomorza, a zwłaszcza losy Kaszubów, ich walki o zachowanie polskości. Jej książki zawierające baśnie i legendy są obowiązkowymi lekturami szkolnymi w licznych szkołach regionu słupskiego. Wiele pozycji stało się inspiracją do kilkudziesięciu spektakli amatorskich teatrów oraz do nagrań baśni dla osób niewidomych.
Ma na swoim koncie nagrody za publikacje m.in. ogólnopolską, za reportaże poświęcone życiu wsi, kilkakrotne nagrody wojewodów słupskich, odznaczenia państwowe i medale za zasługi dla regionu i miasta Słupska. Do tej pory wydała 30 książek i jest autorką wielu opracowań literackich nt. historii ziemi pomorskiej. Promuje młode talenty literackie Wielokrotnie prowadziła warsztaty dziennikarskie i literackie dla studentów, utalentowanej młodzieży i nauczycieli.


Stypendystka wydała książkę pt:„Kwarantannariusz. Zapiski z pandemii”. To nieregularnie prowadzony dziennik, pisany podczas pandemii covidu w 2020 r. Opowiadania z przymrużeniem oka, wcześniej na bieżąco publikowane na fb były dla wielu czytelników pociechą, odskocznią od zmartwień i poszukiwaniem pozytywnych myśli w czasie izolacji, zniewolenia i strachu. Z czasem autorka włączyła do nich wspomnienia z dzieciństwa, wydarzenia z życia i refleksje. Barwny zbiór reportaży, opowiadań i felietonów stworzyły ciekawą całość książki.


Aleksandra Ciecholewska z wykształcenia wschodoznawczyni, działaczka kultury, od lat związana ze Słupskim Ośrodkiem Kultury, a w szczególności z Teatrem Rondo i Pracownią Batiku, której była instruktorką. Koordynatorka licznych projektów kulturalnych, także projektów w pracowni digitalowej. Znana i ceniona z doskonałych umiejętności budowania relacji międzyludzkich. Pomysłodawczyni i współwykonawczyni wielu barwnych murali w mieście.


„Kim byliśmy, a kim jesteśmy. Absolwenci I LO w Słupsku”  stypendystka stworzyła film dokumentalny, w którym na tle historii i życia kulturalnego Słupska zaprezentowała historię nauczycieli i absolwentów I LO na przestrzeni lat 1945 – 2010, najdłużej działającej szkoły średniej w Słupsku z ciekawymi tradycjami. Do udziału zaprosiła byłych uczniów i nauczycieli, którzy z sentymentem opowiadali o znanych i nieznanych wydarzeniach z życia szkoły.

 

Link do filmu: https://youtu.be/cruLh2J7THk

 

Chłopiec z podniesionymi kciukami do góry, w tle dwoje dzieci i nauczycielka
Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Zbliża się termin rekrutacji do przedszkoli miejskich.

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025
Informator przedszkolaka

Informator przedszkolaka

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem przedszkolaka na rok szkolny 2024/2025 stanowiącym swoisty przewodnik po placówkach wychowania przedszkolnego w naszym mieście.

Informator przedszkolaka

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.