Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Instytucje kultury

Teatr Lalki "Tęcza"

Teatr Lalki Tęcza w Słupsku od z górą siedemdziesięciu lat pokazuje, głównie młodym, widzom czym jest teatr. Założony w 1946 roku we wsi Tuchomie przez małżeństwo aktorskie, Elżbietę i Tadeusza Czaplińskich, był z początku prywatnym teatrem wędrownym. Wraz z upaństwowieniem w roku 1966 teatr otrzymał stałą siedzibę w Słupsku, przy ul. Waryńskiego, gdzie lalkarze pracują do dzisiaj.

Na historię teatru złożyło się kilka pokoleń wybitnych twórców teatru lalkowego. Zrealizowano w nim szereg przedstawień nawiązujących do tradycji i kultury regionu pomorskiego. Od założenia teatru do dziś przygotowano ponad 240 premierowych przedstawień. Widowiska te tworzyło wielu wybitnych artystów.

 

Dziś Teatr Tęcza to nie tylko spektakle dla dzieci realizowane w każdej właściwie formie lalkowej. Lalkarze ze Słupska mają też w ofercie przedstawienia realizowane z myślą o młodzieży i widzach dorosłych, w ramach tzw. Czwartków Dorosłego Widza. Jednymi z najbardziej udanych realizacji w tym cyklu są: „Szwejk” w reż. Joanny Zdrady oraz „Mistrz i Małgorzata” - reż. Chakchi Frosnokkers.

Słupska Tęcza to nie tylko przedstawienia teatralne. To także szereg działań pedagogicznych, Pracownia Edukacji Teatralnej organizująca m.in. warsztaty dla nauczycieli, imprezy interdyscyplinarne (np. Międzynarodowy Konwent Lalkarzy, „Słupska jesień z Astrid Lindgren”), udział w miejskich imprezach plenerowych, organizacja i współorganizacja miejskich festiwali – np. „3 Teatry – Przegląd Sezonu”.

Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku Powstało Wirtualne Muzeum Lalkarstwa. 300 lalek z kolekcji Tęczy sfotografowanych w 3D oglądać można w internetowej Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej.

Tęcza współpracuje też z teatrami zza granicy. Wspólnie z Teatrem Kopfüber z Ansbach w Niemczech zrealizowaliśmy projekt „Sąsiedzi/Nachbarn”.

Spektakle Tęczy zapraszane są na festiwale teatralne. Ostatnio były to: 10. Międzynarodowy Festiwal Ożywionej Formy MASKARADA w Rzeszowie, XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania" w Toruniu, 9. Festiwal Teatralny KONTEKSTY w Teatrze Animacji w Poznaniu.

W marcu 2023 roku  zmieniono oficjalną nazwę z Państwowego Teatru  Lalki "Tęcza" na Teatr Lalki Tęcza w Słupsku.

 

Dane kontaktowe:

Teatr Lalki Tęcza

Ul. Waryńskiego 2

76 – 200 Słupsk

59 842 39 35

theatertecza@gmail.com

www.teatrlalkitecza.pl

Chłopiec z podniesionymi kciukami do góry, w tle dwoje dzieci i nauczycielka
Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Zbliża się termin rekrutacji do przedszkoli miejskich.

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025
Informator przedszkolaka

Informator przedszkolaka

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem przedszkolaka na rok szkolny 2024/2025 stanowiącym swoisty przewodnik po placówkach wychowania przedszkolnego w naszym mieście.

Informator przedszkolaka

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.