Omiń menu i przejdź do treści strony
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska

Aktualności

Żegnamy Pana Ryszarda Nikitiuka

Na zdjęciu widzimy Pana Ryszarda wewnątrz pokoju, obok komody, w tle okno i paprotka.  Fotografia : Jarosław Kowalski, źródło zdjęcia: Kurier Słupski nr 39 z 2010 r.

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Pana Ryszarda Nikitiuka, znanego słupskiego kolejarza, pasjonata kolei, człowieka wielkiej wiedzy, uroku, otwartości, członka Słupskiej Rady Seniorów II kadencji.

Pan Ryszard Nikitiuk urodził się w rodzinie kolejarzy- zarówno tata, Włodzimierz, jak i dziadek, Aleksander, byli kolejarzami. Zawsze dbał o pamiątki ze swojego kolejowego życia zawodowego, podobnie jak o pamiątki rodzinne. Wszystko starannie układał, segregował, starał się zachować w pamięci.
Historyczne eksponaty można oglądać  m.in. Izbie Historii Kolei w Słupsku przy ul. Filmowej. Jak sam Pan Nikitiuk podkreślał " był kolejarzem od urodzenia" - w przenośni i dosłownie, ponieważ jego ojciec przyszedł na świat dokładnie na stacji kolejowej, a sam Pan Ryszard w budynku stacyjnym w mieszkaniu Państwa Nikitiuków. Nawet w dokumentach miał wpisane miejsce urodzenia - stacja Dubica.

Swoją karierę kolejarką rozpoczął od najniższego szczebla kariery; pracował jako ślusarz , pomocnik maszynisty, parowozu, aż został majstrem i kierownikiem. Najpierw szefował oddziałowi napraw parowozów, później szkolnych warsztatów kolejowego technikum.

Żegnamy dziś, przekazując wyrazy współczucia Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom, Pana Ryszarda, człowieka wielkiej pasji, miłości do kolei, wspaniałego i ciekawego rozmówcę.

Pan Ryszard był też członkiem Zarządu Oddziału SITK RP, Krajowego Klubu Seniorów SITK RP, Krajowej Sekcji Kolejowej SITK RP,  Krajowego Klubu Miłośników Historii  i Zabytków Transportu SITK RP,  Klubu Seniorów NOT w Słupsku. Był też Założycielem i kustoszem Izby Historii Kolei w Słupsku.       

Ostatnie pożegnanie odbędzie się w sobotę, 13 stycznia br. na Starym Cmentarzu (godz.wystawienia 12.10, godz.wyprowadzenia 12.40).

czarny kot leży koło psa, pies dotyka kota nosem, chipowanie, znakowanie zwierzat
AKCJA - IDENTYFIKACJA - ZACZIPUJ SWOJEGO PSA! ZACZIPUJ SWOJEGO KOTA!

AKCJA - IDENTYFIKACJA - ZACZIPUJ SWOJEGO PSA! ZACZIPUJ SWOJEGO KOTA!

Zachęcamy! - zaczipuj swojego pupila! - Zapobiegajmy bezdomności zwierząt!

AKCJA - IDENTYFIKACJA - ZACZIPUJ SWOJEGO PSA! ZACZIPUJ SWOJEGO KOTA!
Uruchomienie syren alarmowych z okazji 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Uruchomienie syren alarmowych z okazji 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

informujemy, że w dniu 1 sierpnia 2025 r. o godz. 17:00 na terenie miasta Słupska uruchomione zostaną syreny alarmowe ...

Uruchomienie syren alarmowych z okazji 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Kalendarz wydarzeń

Symbol uwagi Alert!
Trwa Słupski Jarmark Wakacyjny! Do końca sierpnia w każdy weekend czekają na Was na Bulwarach lokalni wystawcy!
Nocne ograniczenie sprzedaży alkoholu - zapoznaj się z nowymi zasadami