Omiń menu i przejdź do treści strony

Aktualności

Zapuszkuj baterie!

Zdjęcie przedstawia puszki do zbierania zużytych baterii.

18 lutego obchodzimy Dzień Baterii. Data ta związana jest z urodzinami Alessandro Volta – wynalazcy, który jako pierwszy opisał konstrukcję ogniwa galwanicznego, co miało wpływ na powstanie baterii i przyczyniło się do skoku cywilizacyjnego kolejnych pokoleń.

Z tej okazji Miasto Słupsk, mając na uwadze promowanie selektywnej zbiórki baterii, wspólnie z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Słupsku, będzie obchodzić Dzień Baterii w dniu 19 lutego 2024 roku. W tym dniu będziemy czekać na Państwa na stoisku ustawionym w ratuszu naprzeciw wejścia głównego. Przygotowano specjalne pojemniki do gromadzenia zużytych baterii w domu, które podarujemy Mieszkańcom Słupska w zamian za 20 sztuk zużytych baterii.

Dzięki bateriom korzystamy z urządzeń potrzebujących zasilania energetycznego znajdując się z dala od gniazdka. Towarzyszą nam one w codziennych czynnościach: budzimy się dzięki budzikowi, rozmawiamy przez telefon komórkowy, sprawdzamy godzinę na zegarku, myjemy zęby szczoteczką elektryczną, łapiemy za pilot od telewizora, robimy zdjęcia aparatem fotograficznym i przebywamy w pomieszczeniach wyposażonych w czujniki dymu czy gazu. Dla zmarzluchów sklepy oferują nawet podgrzewane na baterie skarpety, a dla niektórych baterie przyczyniają się do poprawy jakości życia i zdrowia umożliwiają pracę aparatu słuchowego czy rozrusznika serca.

Baterie mają jednak specyficzny skład chemiczny: zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka i zwierząt. Są to na przykład kadm, ołów, rtęć – metale, które min. przyczyniają się do rozwijania chorób nowotworowych u ludzi. Właściwe składowanie i utylizowanie baterii jest bardzo ważne. Baterie, które bezmyślnie wyrzucamy do kosza, w procesie degradacji wydzielają wszystkie toksyczne związki bezpośrednio do gleby. W następstwie tego przenikają one do wód gruntowych. Za zaniechanie separowania baterii od innych odpadów wprowadzone zostały dotkliwe kary - za wyrzucanie baterii do zbiorczego pojemnika na odpady grozi nam grzywna w wysokości do 500 zł.

Należy również pamiętać, że urządzeniem podobnym do baterii są akumulatory, mające zdolność magazynowania energii i jej uwalniania poprzez odwracalne reakcje chemiczne. Akumulator może być użytkowany wielokrotnie i ładowany przy użyciu ładowarki wprost z gniazdka elektrycznego. Natomiast bateria jest przedmiotem naładowanym i zasilającym urządzenia aż do wyładowania. Dlatego po wyczerpaniu zawartej w baterii energii, należy ją odpowiednio zutylizować. Okazuje się, że jedna mała bateria z zegarka może skazić 1m3 gleby, albo nawet kilkaset litrów wody! Dlatego tak ważne jest wyrzucanie ich zawsze do pojemników przeznaczonych do recyklingu baterii, albo przekazywanie do punktów odzysku baterii. Należy również pamiętać, że Mieszkańcy Miasta Słupska zawsze mogą tego typu odpady przekazać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowanych przy ul. Bałtyckiej 11A oraz Szczecińskiej 112 w Słupsku.

Podczas procesu odzysku surowców z baterii wykorzystywane są różnorodne metody do oddzielenia od siebie poszczególnych elementów zawartych w jej wnętrzu, co pozwala nie tylko na ponowne wykorzystanie zastosowanych w nich rzadkich materiałów, ale też chroni środowisko.

W zależności od typu baterii wyróżniamy kilka metod wykorzystywanych przy ich recyklingu:

  • wytapianie – różne elementy baterii topią się w różnej temperaturze;
  • mechaniczna separacja – bateria jest “niszczona” fizycznie, a jej różne elementy są rozdzielane;
  • separacja chemiczna – pozwala na przekształcenie mieszaniny chemicznej w dwie lub kilka odrębnych mieszanin;

Część wydzielonych materiałów, albo nawet wszystkie mogą być użyte ponownie.

Jeśli jeszcze nie masz pojemnika na baterie, nie zwlekaj zbyt długo. Przyjdź i odbierz go w dniu 19 lutego 2024 r. w godz. 9.00 - 16.00. To będzie także dobra okazja, aby porozmawiać o właściwym gospodarowaniu odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem zużytych baterii.

Uwaga! Ilość pojemników ograniczona.

Mezo i Kubańczyk w Słupsku! Energetyczny koncert 23 lutego w hali Gryfia

Mezo i Kubańczyk w Słupsku! Energetyczny koncert 23 lutego w hali Gryfia

Końcówka lutego w Słupsku będzie bardzo muzyczna i energetyczna, a to za sprawą koncertu Młodzieżowej Rady Miasta, na którym wystąpią gwiazdy, które od lat królują na listach przebojów. Kubańczyk, Mezo i Sqare - to oni rozgrzeją halę Gryfia i z pewnością przekażą publiczności olbrzymią dawkę pozytywnych emocji. Na koncert 23 lutego zapraszają: Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Młodzieżowa Rada Słupska i Miasto Słupsk. Otwarcie bramek o godz. 19:30.

Mezo i Kubańczyk w Słupsku! Energetyczny koncert 23 lutego w hali Gryfia
Zdjęcie przedstawia puszki do zbierania zużytych baterii.
Zapuszkuj baterie!

Zapuszkuj baterie!

Przyjdź 19 lutego do ratusza i wymień zużyte baterie na puszkę do ich zbierania.

Zapuszkuj baterie!

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.