Omiń menu i przejdź do treści strony

Aktualności

Sztuka z La Défense w Słupsku

Plakat wystawy, w treści informacje o wydarzeniu, zdjęcia architektury z Paryża, logotypy instytucji wspierająfcych oraz wspóółoprganizująch wystawę, treści z plakatu zawarte są w treści informacji

Wielkoformatowa plenerowa i edukacyjna wystawa fotografii poświęcona architekturze współczesnej i dziełom sztuki podparyskiej dzielnicy La Défense w Słupsku. 

Zespół Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego im. Kazimierza Wielkiego w Słupsku serdecznie zaprasza od 26 marca do 15 kwietnia 2026 r. wszystkich mieszkańców Słupska i Powiatu Słupskiego w podróż po Europie - dokładniej do Francji, do podparyskiej dzielnicy La Défense.

Edukacyjna wystawa fotografii jest dedykowana przede wszystkim młodzieży, uczniom szkół średnich i podstawowych, z nadzieją, że będzie dla nich dodatkową motywacją w zakresie dalszego rozwoju w kierunku sztuk pięknych, architektury, języków obcych czy podróży. Wystawie towarzyszy konkurs plastyczno-przestrzenny "Zaprojektuj nasze miasto" dla uczniów szkół średnich i podstawowych organizowany przez Zespół Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego im. Kazimierza Wielkiego w Słupsku. Prace można przesyłać do 10 maja 2026 r. 

Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wsparciu i przy współpracy z Urzędem Miejskim w Słupsku, Zespołem Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego im. Kazimierza Wielkiego w Słupsku, Zespołem Szkół Technicznych w Słupsku, Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Słupsk, Biurami Podróży: Delfin Travel i Travel Team, Cukierni Omni Kaiser Patisserie, Agencji Reklamowej Effect Team, Wypożyczalni Samochodów Premium Słupsk.

Wielkoformatowa i edukacyjna wystawa fotografii prezentuje ok. 100 zdjęć współczesnej podparyskiej dzielnicy La Défense. Plansze przedstawiają zdjęcia nowoczesnego centrum biznesowego XXI wieku, smukłych oryginalnych wieżowców, efekt postępu technicznego zastosowania najnowocześniejszych technologii. Architekturę i dzieła sztuki z aluminium, stali, szkła i tworzyw sztucznych.

W 2026 roku La Défense - futurystyczna dzielnica znajdująca się w podparyskim departamencie Hauts-de-Seine, obchodzi swoje 68-lecie. La Défense jest jednym z największych centrów biznesu w Europie. Spełnia ona także rolę ośrodka handlowego, mieszkalnego, wystawienniczego i rozrywkowego. Na tym obszarze znajduje się ponad 11 hektarów parków i skwerów zielonych, liczne fontanny o artystycznych formach, kawiarnie i restauracje.

Nazwa dzielnicy pochodzi od rzeźby La Défense de Paris (Obrona Paryża), zainaugurowanej w 1883 r., autorstwa Louisa-Ernesta Barriasa, upamiętniającej żołnierzy walczących w wojnie francusko-pruskiej. Najsławniejszy jak dotychczas obiekt La Défense to Wielki Łuk - La Grande Arche 1989, architektów Sprekelsena et Andreu, stojący na linii będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru i przechodzącej przez słynny paryski Łuk Triumfalny na placu Gwiazdy.  

La Défense, muzeum pod gołym niebem, wzbogaciła się z upływem czasu o zachwycające dzieła sztuki - rzeźby, które wpisały się w jej urbanistyczny pejzaż, m.in. "Pająk" 1976 Caldera, "Kciuk" 1994 Césara, "Komin" 1995 Morettiego, "Podwójny totem" 1976 Miró. Pośród dzieł światowych artystów obecne są również rzeźby Polaków: Mitoraja, Piotra Kowalskiego, Adamczewskiej, czy Selingera - żydowskiego artysty polskiego pochodzenia.  

Urbanistyczne zagospodarowanie La Défense, której głównym elementem jest rozdzielenie poziomu komunikacji pieszej i samochodowej, wzbogacone zostało interesującymi realizacjami architektonicznymi, w tym, m.in.:  Cnitem 1958, architektów: Camelota, De Mailly i Zehrfussa; Wieżą Total 1985, architektów: Saubota, Julliena, Menkesa, Webba i Zerafa; Wieżą EDF 2001, architektów: Peia i Saubota. Najwyższym obecnie wieżowcem jest 231 metrowy, o 56 kondygnacjach, wieżowiec First, Dacberta i Stenzela, o kształcie trójramiennej gwiazdy, wybudowany w 1974 r. i ponownie otwarty po przebudowie w 2011 r.

Zrealizowana w 2020 r., architektoniczna perełka Saint-Gobain Tower, wysokości 165m, projektu architektów D. Valode i J. Pistre, jest wykonana z całości ze szkła i można ją porównać do grupy trzech kryształów wychwytujących i rozpraszających światło, grających na odbiciu i przezierności. Posiada 44 poziomy, w tym 38 nad poziomem La Défense. Wykonana jest z ponad 80 materiałów i rozwiązań Saint-Gobain. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom wieża Saint-Gobain jest ekologiczna i  energooszczędna, co potwierdzają otrzymane certyfikaty środowiskowe LEED i BREEAM i HQE.

Dzięki licznym i innowacyjnym projektom przyszłościowym, które są istotnymi przykładami zrównoważonego budownictwa, La Défense  przybiera nowe uwspółcześnione i futurystyczne oblicze.

Zarówno interesująca architektura, jak również urbanistyczne zagospodarowanie tej części paryskiego przedmieścia, jest doskonałym przykładem dialogu pomiędzy dynamiczną dzielnicą La Défense a przeobrażającymi się w obecnie polskimi miastami.

Wystawa została zaprezentowana m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Rzeszowie, Gdańsku, Białymstoku, Olsztynie, Lublinie, Toruniu czy Katowicach przyczyniając się do wartościowych i owocnych konferencji dot. rozwoju architektonicznego i urbanistycznego polskich miast. 

Logotyp SBO - różowe koło, na dole ręce podniesione do góry, napis Słupski Budżet Obywatelski
Rusza nabór do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego 2027

Rusza nabór do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego 2027

Już 30 czerwca rusza kolejna edycja!

Rusza nabór do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego 2027
Masz pomysł na projekt kulturalny? Zdobądź stypendium!

Masz pomysł na projekt kulturalny? Zdobądź stypendium!

Jeśli tworzysz, organizujesz wydarzenia kulturalne lub masz pomysł na projekt związany z kulturą, to dobry moment, by sięgnąć po wsparcie. Prezydent Miasta Słupska ogłasza II nabór wniosków o Stypendium Prezydenta Miasta Słupska w Dziedzinie Kultury.

Masz pomysł na projekt kulturalny? Zdobądź stypendium!

Kalendarz wydarzeń

Symbol uwagi Alert!
Maj w mieście - zaplanuj miesiąc pełen wiosennych inspiracji, wydarzeń i emocji!
Słupsk łączy! Informator dla nowych mieszkańców dostępny TUTAJ
UWAGA! Czasowe zamknięcia ulic Gdyńskiej oraz Szarych Szeregów!  
Całodniowe przejazdy słupską komunikacją miejską z biletem rocznym! Po szczegóły zajrzyj TUTAJ!