Aktualności

Pomoc bezdomnym w okresie zimowym

śnieg

Wzorem lat ubiegłych pracownicy socjalni Zespołu ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku, w celu zabezpieczenia osób bezdomnych w okresie od jesieni do wiosny, intensyfikuje swoje działania poprzez podjęcie ścisłej współpracy z Policją, Strażą Miejską, Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta oraz Słupskim Ośrodkiem Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Z uwagi na zagrożenia spowodowane panującymi warunkami atmosferycznymi reagujemy w trybie interwencyjnym na wszelkie informacje docierające do MOPR (dotyczące osób bezdomnych i potrzebujących pomocy) np. ze szpitali, Słupskiego Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Straży Miejskiej, Policji, przychodni POZ, zarządców Dworca Kolejowego i Autobusowego, oraz wszystkie sygnały płynące od mieszkańców Słupska. Rozpoznanie aktualnej sytuacji zdrowotnej (zdrowie somatyczne jak i psychiczne) pozwala pracownikom socjalnym skierować osobę bezdomną do placówki udzielającej odpowiedniej pomocy.

Do  wszystkich placówek dla bezdomnych mogą trafić osoby po odbyciu 10-dniowej izolacji i wykonaniu testu na obecność COVID-19 (musi być wynik negatywny). Pominięcie izolacji następuje w przypadku przyjęcia klienta po pobycie w szpitalu. Izolacja odbywa się w Słupskim Ośrodku Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

MOPR dysponuje możliwością skierowania takiej osoby do następujących placówek TPBA:

 1. Noclegownia dla bezdomnych mężczyzn przy ulicy B. Krzywoustego 6 czynna jest przez cały rok w godzinach od 18:00 – 8:00 jednak z uwagi na ogłoszony stan pandemii aktualnie placówka zapewnia całodobowe schronienie, podobnie jak w schronisku. Placówka dysponuje 16 miejscami. Istnieje możliwość zwiększenia miejsc o 2. Do Noclegowni nie jest wymagane skierowanie (osoby mające ostatni meldunek poza Słupskiem kierowane są przez gminy na podstawie porozumienia z TPBA). Warunkiem pobytu jest trzeźwość oraz akceptacja regulaminu.
   
 2. Schronisko dla bezdomnych mężczyzn przy ulicy B. Krzywoustego 6 czynne jest przez cały rok całodobowo. Placówka posiada 38 miejsc. Warunkiem pobytu jest skierowanie decyzją administracyjną przez gminę ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały osoby bezdomnej.
   
 3. Schronisko z usługami opiekuńczymi dla bezdomnych mężczyzn przy ulicy B. Krzywoustego 6 czynne jest przez cały rok całodobowo. Placówka dysponuje 24 ( w tym 12 dla mieszkańców Słupska) miejscami i przeznaczona jest dla bezdomnych mężczyzn wymagających częściowej opieki i pomocy ze względu na chorobę lub wiek. Warunkiem pobytu jest skierowanie decyzją administracyjną przez gminę ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały osoby bezdomnej. W tym roku z uwagi na stan epidemii ogłoszony w całym kraju konieczne jest także. Osoby Bezdomne mogą także skorzystać z Łaźni z punktem wsparcia dziennego przy ulicy Krzywoustego 6 czynnej od 9:00-14:00. Ww. mają tam dostęp do sanitariatu, mogą zaopatrzyć się w czystą odzież. Mają możliwość wyprania odzieży oraz otrzymania ciepłego napoju.
   
 4. Mieszkanie treningowe dla bezdomnych kobiet przy ul. Towarowej prowadzone przez Chrześcijańskie Towarzystwo Dobroczynne. Zapewnione są 3 miejsca dla kobiet, które nie wymagają całodobowej opieki. Maja tam zapewnione całodobowe schronienie oraz wyżywienie. Na miejscu prowadzona jest z nimi praca socjalna.
   
 5. Dysponujemy również możliwością udzielenia osobom bezdomnym pomocy w formie gorącego posiłku w Jadłodajni MOPR przy ul. Jaracza 5. Posiłki wydawane są o godzinach 12.00-14.00 od poniedziałku do piątku (nie jest wymagana decyzja przyznająca posiłek).
   
 6. W tym roku Ogrzewalnia została uruchomiona w jednym z pomieszczeń SORPA przy ul. Gdyńskiej 13A i jest otwarta od 18.00 do 8.00. Obiekt przy ul. Przemysłowej 33a, w którym dotychczas funkcjonowała Ogrzewalnia prowadzona przez TPBA, został zamknięty. Aktualnie dysponujemy 7 miejscami z łóżkami oraz do 6 miejsc do spania na podłodze. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, wzorem lat poprzednich, w okresie od listopada do marca prowadzi wspólne patrolach ze Strażą Miejską oraz Policją, których zadaniem jest dotarcie do osób bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych. Podczas takich patroli MOPR proponuje osobom bezdomnym przewiezienie do placówki dla osób bezdomnych lub w przypadku złego stanu zdrowia wzywane jest Pogotowia Ratunkowego. W przypadku osób nietrzeźwych osoby takie przewożone są do Słupskiego Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy ul. Gdyńskiej 13 a. Ponadto w zasobach MOPR pozostaje odzież oraz obuwie, które wydawane są w sytuacjach kryzysowych.
Stanowisko ds. współpracy z mediami, informacji publicznej i organizacji wolontariatu (MOPR)

Stanowisko ds. współpracy z mediami, informacji publicznej i organizacji wolontariatu (MOPR)

(59) 8142 814

Pokój 209

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku ul. Słoneczna 15D 76-200 Słupsk

z.dorawa@mopr.slupsk.pl

Podziel się

czerwone teczki z białym logiem Słupska i napisem Słupsk

Stypendia kulturalne

Złóż wniosek o Stypendium Prezydenta Miasta Słupska w Dziedzinie Kultury!

Stypendia kulturalne
kalendarz z zaznaczoną na czerwono datą

Transport na szczepienie - zmiana daty

Sprawdź, co zrobić, jeśli umówiłeś się na transport, ale termin Twojego szczepienia uległ zmianie.

Transport na szczepienie - zmiana daty

Kalendarz wydarzeń

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie. Akceptuję Informacje
Alert!

Informacje o szczepieniach na COVID-19 znajdziesz TUTAJ

Na terenie Urzędu Miejskiego w Słupsku obowiązuje noszenie maseczek ochronnych oraz dezynfekcja rąk

Koronawirus - najważniejsze informacje znajdziesz TUTAJ