Omiń menu i przejdź do treści strony

Aktualności

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Na zdjęciu lekarz siedzący przed laptopem

    24 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę. To przewlekła choroba, która prowadzi do stopniowej utraty masy kostnej, osłabienia struktury kości i zwiększonego ryzyka złamań. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała osteoporozę za jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. W tym dniu szczególnie podkreślamy znaczenie profilaktyki – kluczowym elementem walki z chorobą jest jej wczesne wykrycie. Dlatego zaleca się regularne wykonywanie badań densytometrycznych, które mierzą gęstość mineralną tkanki kostnej.
    Osteoporoza przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, dlatego nazywana jest cichym złodziejem kości. To choroba wyniszczająca, która może prowadzić do niepełnosprawności, poważnych powikłań, chorób wtórnych, a nawet zwiększać ryzyko zgonu w wyniku złamań. Wymaga zatem skutecznego leczenia i stałej opieki.
Czynniki ryzyka:
    • długotrwałe stosowanie niektórych leków, np. sterydów;
    • niska masa ciała, częste i restrykcyjne diety odchudzające;
    • nieprawidłowe odżywianie prowadzące do niedożywienia;
    • używki – nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu;
    • dieta uboga w wapń, białko i witaminę D;
    • choroby współistniejące, np. cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów;
    • niska aktywność fizyczna, siedzący tryb życia;
    • płeć żeńska;
    • wiek powyżej 50. roku życia.
W profilaktyce szczególnie ważne są:
    • włączenie do diety produktów bogatych w białko, wapń i witaminę D (nabiał, chude mięso, ryby, orzechy);
    • zwiększenie aktywności fizycznej, zwłaszcza ćwiczeń z obciążeniem (np. spacery, pływanie, codzienna gimnastyka);
    • umiarkowane korzystanie z kąpieli słonecznych w celu wspomagania syntezy witaminy D w skórze;
    • unikanie alkoholu i nikotyny;
    • regularne badania profilaktyczne – wczesne wykrywanie niepokojących zmian.
W ramach działań profilaktycznych Miasto Słupsk realizuje Program Polityki Zdrowotnej pod nazwą „Profilaktyka i wczesne wykrywanie osteoporozy wśród mieszkańców Miasta Słupska na lata 2024–2027”. Celem programu jest zwiększenie świadomości na temat osteoporozy, jej profilaktyka oraz wczesne diagnozowanie, co pozwala na skuteczne leczenie i poprawę jakości życia. 
Program skierowany jest do mieszkanek Słupska w wieku od 40 roku życia, które dotychczas nie miały zdiagnozowanej osteoporozy i od minimum roku zamieszkują na terenie miasta. W ramach programu uczestniczki mogą bezpłatnie skorzystać z:
    • oceny ryzyka poważnego złamania osteoporotycznego narzędziem FRAX
(kalkulator ryzyka złamań) połączonej z indywidualną edukacją zdrowotną;
    • badania densytometrycznego (badanie gęstości mineralnej kości) dla osób, które uzyskały wynik FRAX i zostały zakwalifikowane do pomiaru densytometrycznego BMD za pomocą DXA (dwuwiązkowa absorpcjometria rentgenowska);
    • wizyty lekarskiej podsumowującej wyniki.
Realizatorem programu jest Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku. Więcej informacji pod linkiem: https://spmzoz-slupsk.pl/pl/page/profilaktyka/profilaktyka-i-wczesne-wykrywanie-osteoporozy-wsrod-mieszkancow-miasta-slupska-na-lata-2024-2027.html 

Logotyp SBO - różowe koło, na dole ręce podniesione do góry, napis Słupski Budżet Obywatelski
Rusza nabór do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego 2027

Rusza nabór do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego 2027

Już 30 czerwca rusza kolejna edycja!

Rusza nabór do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego 2027
Szachy w wakacje? Jak najbardziej!

Szachy w wakacje? Jak najbardziej!

Zajęcia cykliczne, turnieje, zawody! Pierwsze już 29 czerwca!

Szachy w wakacje? Jak najbardziej!

Kalendarz wydarzeń

Symbol uwagi Alert!
Maj w mieście - zaplanuj miesiąc pełen wiosennych inspiracji, wydarzeń i emocji!
Słupsk łączy! Informator dla nowych mieszkańców dostępny TUTAJ
UWAGA! Czasowe zamknięcia ulic Gdyńskiej oraz Szarych Szeregów!  
Całodniowe przejazdy słupską komunikacją miejską z biletem rocznym! Po szczegóły zajrzyj TUTAJ!