Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktualności

Park Kultury i Wypoczynku zostanie zmodernizowany

Wczoraj zawarto umowę na modernizację Parku Kultury i Wypoczynku. Przetarg wygrała firma Sorted z Piaseczna, która wyceniła zakres prac do wykonania na nieco ponad 24 mln zł.   Modernizacja Parku będzie polegała na zagospodarowaniu terenu poprzez utworzenie różnych stref: aktywności, sportu, relaksu oraz rozrywki.
W ramach planowanej inwestycji uwzględniono przebudowę i rozbudowę alejek parkowych, budowę stref zabaw, sportu i aktywności dla dzieci i młodzieży, miejsc integracji i wypoczynku, polany piknikowej, budowę wielofunkcyjnego zadaszenia w części centralnej Parku wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i sanitarnym, budowę górki saneczkowej, zagospodarowanie zielenią, elementami małej architektury, wykonanie oświetlenia alei i miejsc aktywności.

Realizacja zadnia obejmie przebudowę placu z fontanną, placu cyrkowego, górki saneczkowej, ciągów pieszych i pieszo-jezdnych. Powstanie też strefa imprez plenerowych oraz plaża miejska. Istniejąca zieleń zostanie poddana pielęgnacji, a także zostanie uzupełniona wieloma nowymi nasadzeni. Park zyska nowe elementy małej architektury oraz oświetlenie.

W całym założeniu wyodrębniono osiem stref:

1) ALEJKA ASFALTOWA PIESZO-ROWEROWA

2) STREFA NR 1 – PLAC Z FONTANNĄ

3) STREFA NR 2 – PLAC SPOTKAŃ

4) STREFA NR 3 - PLAC CYRKOWY

5) STREFA NR 4 – STREFA IMPREZ PLENEROWYCH

6) STREFA NR 5 – PLAŻA MIEJSKA

7) STREFA NR 6 – GÓRKA SANECZKOWA

8) PARKING PRZY UL. RYBACKIEJ

1) ALEJKA ASFALTOWA PIESZO-ROWEROWA
Na terenie Parku projektuje się alejkę asfaltową o szerokościach od 3m do 5m zgodnie z koncepcją zagospodarowania terenu. Alejka głównego traktu o szerokości 4m poprowadzi od ul. Zamkowej przez całą długość Parku wzdłuż rzeki do Mostu Czołgowego, dzięki czemu Park zyska wygodne połączenie z rewitalizowanym śródmiejskim odcinkiem bulwarów rzeki Słupi. Droga dojazdowa dla obsługi Parku, prowadząca od ul. Rybackiej do wjazdu na teren SOSiR, pozostanie o szerokości 5m. Dojście od ul. Moniuszki do tzw. Miejsca Spotkań – szerokości 3 m.

Główny trakt o szerokości 4 m zostanie podkreślony zatoczkami w kształcie łezki oraz oświetleniem posadzkowym.

Zatoczki będą wyposażone w przeszkody, które stanowią zarówno rodzaj siedzisk jak i formy przeszkód dla rowerzystów/rolkarzy/użytkowników hulajnóg i deskorolek.

Ideą koncepcji przebudowy głównego traktu pieszego jest umożliwienie wszystkim mieszkańcom wygodnego i bezpiecznego przemieszczania się po przestrzeni całego Parku oraz połączenie poszczególnych stref.

Alejki będą posiadały jednolitą nawierzchnię bitumiczną dostosowaną do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, rolkarzy, rowerzystów, itp. Na terenie całego Parku zaprojektowano także estetyczne i użytkowe elementy wyposażenia w postaci spójnej małej architektury.

2) STREFA NR 1 – PLAC Z FONTANNĄ
Przebudowie podlegać będzie istniejąca niecka fontanny, wokół której zostaną zlokalizowane urządzenia zabawowe przeznaczone dla dzieci z najmłodszej grupy wiekowej. Wypłycenie dna fontanny o ok. 45 cm oraz wypełnienie jej nawierzchnią bezpieczną poliuretanową pozwoli na zwiększenie przestrzeni do rozlokowania urządzeń zabawowych. Projekt przewiduje zejście o spadku 5,5 %, pozwalające na swobodny wjazd z wózkiem dziecięcym bądź na wózku inwalidzkim.

3) STREFA NR 2 – PLAC SPOTKAŃ
Skrzyżowanie alejek głównych w centralnym punkcie Parku stanowić będzie miejsce spotkań, które zostanie podkreślone użytkową małą architekturą oraz oświetleniem.

4) STREFA NR 3 - PLAC CYRKOWY
W centralnej części Parku zaprojektowano wielofunkcyjny i wielkoprzestrzenny plac aktywności ruchowych. W jej skład wejdą urządzenia do wspinaczki, zjeżdżania, bujania, skakania, itp. Usytuowane urządzenia zabawowe wpiszą się w krajobraz tej przestrzeni. Dla urozmaicenia teren ten zostanie ukształtowany w postaci pagórków o zmiennej wysokości, które w swojej idei stanowią część rekreacyjną placu.

Nawierzchnie stref aktywności i pagórków wykonane zostaną z kolorowego poliuretanu. Zaprojektowano także instalację oświetleniową dla całej strefy jako maszty łamane o zróżnicowanej wysokości do 6m. Jako rozwiązanie oświetleniowe zaproponowano miks opraw parkowych oraz specjalnie dobranych projektorów symetrycznych i asymetrycznych, wyposażonych w antyolśnieniowe osłony.

Zapewni to równomierne i niestandardowe oświetlenie terenu, co umożliwi korzystanie z placu po zmroku, a z drugiej strony – podkreśli unikalny charakter przestrzeni.

Całość zostanie uzupełniona o wolnostojące urządzenia zabawowe i małą architekturę, w tym zamgławiacze, a także zieleń.

5) STREFA NR 4 – STREFA IMPREZ PLENEROWYCH
Strefa imprez plenerowych - błonia, została zaprojektowana jako otwarta przestrzeń trawiasta. Przebudowa obejmie likwidację istniejącego ogrodzenia oraz żywopłotu, pozwoli na otwarcie przestrzeni dla odwiedzających.

W projekcie przewidziano przedłużenie osi i kontynuacji ciągu komunikacyjnego, stanowiącego przedłużenie istniejącego wejścia od ul. Moniuszki w kierunku zakola rzeki.

Dla obsługi imprez plenerowych na terenie błoni projektowano drogę oraz dodatkowy ciąg pod imprezy okolicznościowe z miejscem na np. foodtrucki i zadaszoną wiatę z dojazdem. Istniejąca wiata posadowiona na betonie zostanie rozebrana.

6) STREFA NR 5 – PLAŻA MIEJSKA
Projektuje się trawiastą plażę miejską w zakolu rzeki, stanowiące część ciągu głównego Parku. Skomunikowane funkcjonalnie ze strefą imprez plenerowych, z bliskim dostępem do gastronomii sezonowej. Zaprojektowano infrastrukturę wypoczynkową w postaci leżaków oraz ławek ze stołami, uzupełniono zieleń przy korycie rzeki i ciągu komunikacyjnym.

Zaprojektowano oświetlenie, które pozwoli na korzystanie z tej części parku po zmroku.

7) STREFA NR 6 – GÓRKA SANECZKOWA
Górka saneczkowa została powiększona do wys. 4,1m i przesunięta w stronę SOSiR. Na szczycie utworzono większą wierzchowinę, stanowiącą punkt widokowy.

8) PARKING PRZY UL. RYBACKIEJ
Przewidziano 28 miejsc postojowych w tym 2 dla osób niepełnosprawnych.

Inwestycja wykonana zostanie w trybie zaprojektuj i wybuduj. Jej finał przewidziano na kwiecień 2024 r.  

 

 

 

Zielona koniczyna a na niej napis Powodzenia na maturze!
Życzenia Pani Prezydent dla Maturzystów

Życzenia Pani Prezydent dla Maturzystów

Drogie Maturzystki, drodzy Maturzyści!

Życzenia Pani Prezydent dla Maturzystów
Inauguracyjna sesja nowej Rady Miejskiej w Słupsku

Inauguracyjna sesja nowej Rady Miejskiej w Słupsku

Pierwsza sesja Rady Miejskiej w Słupsku odbędzie się w dniu 7 maja 2024 r. o godz. 12:00 w sali nr 211 Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Inauguracyjna sesja nowej Rady Miejskiej w Słupsku

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.