Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktywny wypoczynek

Szlaki rowerowe

Okolice Słupska to idealne miejsce na rowerowe wycieczki. W większości są to trasy przebiegające przez tereny o dużych walorach krajoznawczych. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji rowerowych eskapad.

Szlak USBS (Ustka – Słupsk – Bytów – Sominy)

Szlak rowerowy Ustka – Słupsk – Bytów stanowi główną oś systemu tras rowerowych na obszarze Partnerstwa Dorzecze Słupi. Szlak bardzo zróżnicowany posiada szereg walorów widokowych i krajobrazowych na trasie przejazdu. Jego długość to 86 km. Przebiega on przez środek Zielonego Serca Pomorza.

Odcinek: Ustka – Charnowo – Strzelino – Bierkowo – Słupsk – Kobylnica (30 km)
Jadąc z Ustki na południe w miejscowości Wodnica możemy zwiedzić Rezerwat Buczyna nad Słupią. Dalej szlak biegnie przez miejscowości wpisane do Krainy w Kratę (Charnowo, Strzelino, Bruskowo Wielkie). W Bruskowie Wielkim szlak przecina dwa zespoły przyrodniczo-krajobrazowe: „Bruskowskie Bagno” oraz „Kraina w Kratę w Dolinie Rzeki Moszczeniczki”. Z tej miejscowości, udając się szlakiem niebieskim, dojedziemy do Stolicy Krainy w Kratę – Swołowa – w której warte obejrzenia są liczne zabytkowe zabudowania szachulcowe, w tym utworzone Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Jadąc dalej szlakiem USBS docieramy do Słupska

Odcinek: Kobylnica – Dębnica Kaszubska – Krzynia – Gałęźnia Mała – Osieki – Bytów (56 km)
Mijając Kobylnicę wjeżdżamy w zielony, w większości zalesiony, obszar Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” (37 tys ha). Szlak prowadzi nasypami dawnych torów kolejowych w kierunku Dębnicy Kaszubskiej, a dalej duktami leśnymi na południe do Krosnowa. Szlak USB wpisuje się w niepowtarzalny szlak elektrowni wodnych na rzece Słupia. Atrakcjami tego odcinka są: zespół jezior na południe od Krzyni, zabytkowe, ale nadal działające elektrownie wodne na rzece Słupia,  rezerwaty przyrody, ścieżki przyrodnicze oraz Obszary Natura 2000. Szlak USB kończy się przy Krzyżackim Zamku w Bytowie, w tym miejscu łączy się z innymi międzyregonalnymi szlakami  międzyregionalnymi szlaków krajowych Trasa Tysiąca Jezior, Greenway, Trasa Zamków Polski Północnej, Szlak Kopernikowski.

Odcinek: Bytów – Studzienice – Sominy  (22 km)
Szlak USBS pokrywa się ze szlakiem krajowym (międzyregionalny M-14) Ustka-Słupsk-Bytów-Brusy-Czersk-Grudziądz.  Na terenie Partnerstwa Dorzecze Słupi kończy się w miejscowości Sominy. Jezioro Somineckie znajduje się na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego (34 tys ha), którego częścią jest Park Narodowy Bory Tucholskie.

Międzynarodowy szlak rowerowy R-10 (Hanzeatycka Trasa Rowerowa)

Międzynarodowy szlak rowerowy R-10 (Hanzeatyckiej Trasy Rowerowej) biegnie wzdłuż linii brzegowej Morza Bałtyckiego. W naszych okolicach na tej trasie znajdują się między innymi miejscowości: Jarosławiec, Ustka, Gardna Wielka, Smołdzino i Kluki. Nadmorski krajobraz z wydmami i klifami urozmaicają przybrzeżne jeziora Wicko, Gardno i Łebsko. Największą atrakcją przyrodniczą na tym odcinku szlaku jest Słowiński Park Narodowy. Część szlaku pomiędzy Ustką a Rowami (ponad 20 km) przebiega tzw. szlakiem „Zwiniętych Torów”, dobrą nawierzchnią gruntową na dawnym nasypie rozebranej po II wojnie światowej linii kolejowej. Na terenie Parku Narodowego rowerem można poruszać się po wszystkich wyznaczonych szlakach turystycznych, lecz część z nich może być nieprzejezdna z uwagi na podmokłe i piaszczyste tereny, po których przebiegają.

Szlak rowerowy "Pierścień Gryfitów"

Szlak o długości około 125 km – w formie pętli wokół Słupska – został oznakowany kolorem czarnym wiodący przez niezwykle urokliwy i urozmaicony teren. Oprócz walorów przyrodniczych i krajobrazowych daje możliwość poznania regionalnej architektury Ziemi Słupskiej oraz miejscowości z zabytkowymi dworami, pałacami i kościołami. Swój początek i koniec ma w Swołowie – Stolicy „Krainy w Kratę”, czyli terenu, na którym dominowało budownictwo szachulcowe związane z domami mieszkalnymi, budynkami gospodarczymi czy sakralnymi (kościołami), a które do dziś możemy oglądać na tym terenie.

Trasa jest długa i dość trudna, dlatego należy liczyć się, że na jej pokonanie potrzebne będą dwa dni. Trasę wycieczki można skrócić korzystając z innego szlaku „Krainy w Kratę”, jak np. niebieskiego „Dolina Moszczeniczki” lub zielonego „Droga Książęca”. (Umożliwi to nam dotarcie bezpośrednio ze Słupska do Swołowa).

Szlak „Zwiniętych Torów”

Szlak rowerowy prowadzący z Ustki do Rowów nasypem kolejowym nieczynnej już linii kolejowej – stanowiący fragment szlaku rowerowego R-10.

Szlak Zwiniętych Torów prowadzi przez obszary chronionego krajobrazu, m.in. otulinę Słowińskiego Parku Narodowego. Dobrze oznakowana trasa prowadzi przez niezwykle piękne krajobrazowo i przyrodniczo tereny. Jest także zagospodarowana turystycznie – na trasie znajduje się kilka zadaszonych stacyjek rowerowych.

Główna część trasy prowadzi z Ustki do Rowów. Jednak chętni mogą wydłużyć sobie rowerową wycieczkę przejeżdżając ok. 60 km jadąc z Ustki do Rowów wokół jeziora Gardno.

Na powrót z Rowów do Ustki istnieje kilka alternatyw – można wrócić tą samą drogą, którą dotarło się do celu. Można wybrać się na wycieczkę pieszym czerwonym szlakiem przez Dębinę, Poddąbie i Orzechowo, który jednak jest miejscami trudny do pokonania (wiedzie głównie przez nadmorski las). Znajdują się tu strome zjazdy i podjazdy w pobliżu klifu, nie należy zapominać także o piaszczystej nawierzchni. Kolejną alternatywę powrotu stanowi droga asfaltowa z Rowów do Ustki, która jednak w sezonie jest ruchliwa i niebezpieczna.

Czerwony Szlak Nadmorski

Przebieg: Jarosławiec – Ustka – Rowy – Czołpino – Łeba

Jest to szlak należący do znakowanych szlaków PTTK, które przecinają Zielone Serce Pomorza. Jest to szlak pieszy – na niektórych fragmentach bardzo ciężki dla rowerzystów.

Niezwykle ciekawy szlak biegnie prawie na całej długości w pasie wybrzeża. Jako jedyny szlak pozwala na pokonanie ruchomych wydm Słowińskiego Parku Narodowego pomiędzy Czołpinem a Łebą. W okresie letnim należy szczególnie uważać, by planując wyprawę tym szlakiem zabrać ze sobą duże ilości wody, prowiantu oraz rozsądnie oszacować czas potrzebny na pokonanie dystansu kilkunastu kilometrów po głębokim piasku i plaży. Częściowo szlak prowadzi także przez tereny podmokłe.

Szlak Doliny Słupi

Przebieg: Ustka – Słupsk – Dębnica Kaszubska – Gałąźnia Mała – Bytów
Długość: 95 km

Jest to szlak należący do znakowanych szlaków PTTK, które przecinają Zielone Serce Pomorza. Szlak rozpoczyna się w Ustce i prowadzi zalesionymi terenami doliny Słupi, pozwalając na obejrzenie po drodze kilku zabytkowych elektrowni wodnych, w tym – największej – w Gałąźni Małej.

Rowerowy „Szlak Kolejowy”

Trasa liczy 20 km i oznakowana jest kolorem niebieskim. Przebieg: Bałamątek – Objazda – Gardna Wielka – Siecie – Smołdzino. Do Bałamątka można dojechać Szlakiem Zwiniętych Torów.

Szlak rowerowy „Do Stacji Gabel”

Trasa liczy 18 km i oznakowana jest kolorem zielonym. Przebieg: Słupsk – Swochowo – Karżcino – Kępno – Gabel – Dominek – Gąbino – Osieki Słupskie.

Szlak rowerowy „Dolina Moszczeniczki”

Trasa liczy 12 km i oznakowana jest kolorem niebieskim. Przebieg: Słupsk – Bierkowo – Bruskowo – Swołowo

Szlak rowerowy „Droga Książęca”

Trasa liczy 17 km i oznakowana jest kolorem zielonym. Przebieg: Słupsk – Zębowo – Redęcin – Gać – Swołowo – Starkowo.

 

Chłopiec z podniesionymi kciukami do góry, w tle dwoje dzieci i nauczycielka
Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Zbliża się termin rekrutacji do przedszkoli miejskich.

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025
Informator przedszkolaka

Informator przedszkolaka

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem przedszkolaka na rok szkolny 2024/2025 stanowiącym swoisty przewodnik po placówkach wychowania przedszkolnego w naszym mieście.

Informator przedszkolaka

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.