Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Honorowi Obywatele

Władysław Piotrowicz

Uchwałą Nr XI/111/11 Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 29 czerwca 2011 roku nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Słupska

Pan Władysław Piotrowicz urodził się 11 lutego 1947 r. w Czaplinku. Posiada wykształcenie wyższe. Ukończył studia w Budapeszcie uzyskując dyplom inżyniera handlu oraz studia na Akademii Rolniczej w Poznaniu na wydziale żywienia człowieka.

Pan Władysław Piotrowicz związany jest ze Słupskiem od 1958 roku. W 1961 r. jako czternastolatek zaczął przygodę z gastronomią rozpoczynając naukę w słupskiej Zasadniczej Szkole Zawodowej w zawodzie kucharz, z praktyką w restauracji „Metro”. Po ukończeniu szkoły jako wykwalifikowany kucharz kolejne trzy lata uczęszczał do Technikum Gastronomicznego w Słupsku.

Jako technik gastronomii otrzymał pracę na stanowisku zastępcy szefa kuchni w Restauracji „Zacisze”. W 1967 roku wyjechał na studia do Budapesztu, a po powrocie podjął staż w Słupskich Zakładach Gastronomicznych.

Był kierownikiem Restauracji „Metro”, a następnie kierownikiem Restauracji „Piracka”. Wykazując duże zdolności organizacyjne i ogromną wiedzę w 1977 roku za sprawą rekomendacji znanego dyrektora gastronomii w Polsce, Tadeusza Szołdry, został mianowany przez Centralny Związek Spółdzielni Spożywców „Społem” w Warszawie, na stanowisko zastępcy dyrektora ds. gastronomii Zakładu Kompleksowych Wdrożeń „Społem” w Słupsku.

Wówczas zarządzał trzema karczmami: „Karczmą Słupską”, „Karczmą Pod Kluką” i „Karczmą Rycerską” w Lęborku, a także pełnił nadzór i patronat nad sześcioma „Karczmami Słupskimi” w Polsce (tj. w: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Opolu, Rzeszowie i Warszawie).

Pan Wł. Piotrowicz odpowiadał za pion zaopatrzeniowy oraz szkoleniowy jak również nadzorował wdrażanie receptur i czuwał nad jakością potraw. Nadzorował również proces uruchamiania nowo powstających lokali.

„Karczma Słupska” stała się słynna na całą Polskę. Jej kuchnią zachwycał się inicjator Festiwalu Pianistyki Polskiej Jerzy Waldorf, a dzięki jego publikacjom Słupsk wyrósł na stolicę gastronomiczną Polski. W latach 1979-1983 Pan Wł. Piotrowicz, pracował na stanowisku dyrektora „Karczmy Słupskiej” w Budapeszcie, pierwszej karczmy za granicą. Po powrocie do kraju ponownie objął stanowisko kierownika restauracji „Metro”. Funkcję tę pełnił do 1991 roku.

Przez kolejne lata lokal ten dzierżawił i prowadził wraz z Władysławą Bogusz na własny rachunek. W 2004 roku został właścicielem „Karczmy Słupskiej”, którą dwa lata później próbował reaktywować. Ogrom obowiązków związany z prowadzeniem dwóch restauracji spowodował

rezygnację z dzierżawy „Metra”. W 2007 roku Władysław Piotrowicz przeszedł na emeryturę, a rok później problemy zdrowotne zmusiły go do zamknięcia i sprzedaży „Karczmy Słupskiej”.

Jako wieloletni restaurator i gastronom doprowadził lokalne zakłady gastronomiczne do świetności, dzięki czemu słupska gastronomia stała się znana w kraju i zagranicą. Przez wiele lat był wykładowcą na kursie gospodnika w Zakładach Doskonalenia Zawodowego w Słupsku szkoląc młodą kadrę dla potrzeb gastronomii. Był doradcą w sprawach gastronomii w Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców „Społem” w Warszawie.

Wraz ze wspólniczką, Władysławą Bogusz jako pierwsi w Słupsku wprowadzili kuchnię chińską otwierając na parterze Restauracji „Metro” lokal pod nazwą „Złoty Smok”. Następnie wykorzystując doświadczenie i pobyt na Węgrzech Wł. Piotrowicz otworzył wraz z szefem kuchni,

Andrzejem Ślebiodą „Restaurację Węgierską”w miejscu, gdzie dziś mieści się „Staromiejska”. Obie innowacje cieszyły się wielkim powodzeniem wśród mieszkańców Słupska jak i gości.

Niezależnie od pracy zawodowej gastronom brał udział w życiu społecznym i kulturalnym. Od 1971 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, a od 1995 roku pełni funkcję wiceprezesa tego towarzystwa. W 2000 roku został współzałożycielem Stowarzyszenia

Przyjaciół Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, którego do dziś jest aktywnym działaczem. Od 2004 do 2010 roku członek Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Słupska. W 2009 roku był współtwórcą Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Słupskiej i od początku jego istnienia jest

członkiem Zarządu.

Pan Władysław Piotrowicz jest także organizatorem licznych imprez kulturalnych i wystaw. Współprojektował medale wydane z okazji 700-lecia nadania Miastu Słupsk praw miejskich,wybitych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Słupskiej oraz Polskie Towarzystwo Numizmatyczne O/Słupsk.

Od wczesnych lat młodzieńczych Pan Władysław Piotrowicz zajmował się kolekcjonerstwem. Początkowo zbierał znaczki pocztowe, monety i medale, a życie zawodowe sprawiło, że zainteresował się sztućcami – ich kształtem i zastosowaniem w życiu człowieka. Te wszystkie pasje zaowocowały kolekcjonerstwem pamiątek lokalnych, z których słupski gastronom stworzył poważny i znaczący dla miasta zbiór. Jego pasja, której poświęca dużo czasu i energii nie ogranicza się tylko do gromadzenia, ale przede wszystkim do prezentowania zbiorów i rozpowszechniania dziejów Słupska. Od kilkunastu lat ściśle współpracuje z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, słupskimi stowarzyszeniami i kolekcjonerami. W oparciu o jego zbiory

wydano kilka publikacji, w tym cyklu „Słupsk anno Domini”.

Pan Władysław Piotrowicz jest autorem:

  • „Słupsk – dawniej Stolp na pocztówkach”,
  • „Słupsk – dawniej Stolp na pocztówkach – suplement”,
  • oraz współautorem publikacji „Medale słupskie”.

Obecnie Pan Władysław Piotrowicz przygotowuje album o ogólnopolskim znaczeniu, opisujący

praktyczne zastosowanie sztućców w Polsce i na świecie.

Dotychczasowe wyróżnienia, odznaczenia i nagrody Pana Władysława Piotrowicza, to:

1. Medal pamiątkowy „ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA SŁUPSKIEGO

2. Odznaczenia „WYBITNY PRACOWNIK NA WĘGRZECH” - 1982 i 1983 r.

3. Dyplom honorowy Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w uznaniu zasług wniesionych w rozwój numizmatyki polskiej i Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – 2002 r.

4. Medal Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego „Za ZASŁUGI DLA NUMIZMATYKI” - 2007 r.

5. Medal Bonawentury Jezierskiego Towarzystwa Odkrywców – 2010 r. Bonawentury to medale, które słupskie Towarzystwo Odkrywców wybiło w 2007 roku, w 200-letnią rocznicę bitwy stoczonej pod Słupskiem przez polskich powstańców i żołnierzy dowodzonych przez gen. Michała Sokolnickiego. Polacy, którzy wtedy pojawili się pod bramami pruskiego Stolpu udowadniali, że są warci niepodległej Polski.

Towarzystwo Odkrywców postanowiło przyznawać medal tym, którzy odznaczają się w szeroko pojętej służbie dla dobra Polski i Słupska. Władysław Piotrowicz został uhonorowany medalem w podzięce za album z archiwalnymi widokówkami, ukazującymi stary Stolp, wydanym przez Grawipol. Ten album przybliża przedwojenny Słupsk współczesnym mieszkańcom miasta.

Potrzebujesz szybkiego internetu? Zgłoś to na stronie internet.gov.pl

Potrzebujesz szybkiego internetu? Zgłoś to na stronie internet.gov.pl

Minister Cyfryzacji uruchomił portal INTERNET.GOV.PL – usługę, dzięki której każdy może: sprawdzić, czy w wybranej lokalizacji jest dostępny szerokopasmowy internet i jacy operatorzy go oferują; zgłosić potrzebę dostępu do internetu; zgłosić pustostan, czyli budynek, w którym nie jest potrzebny dostęp do internetu; oraz dowiedzieć się o planowanych rozbudowach sieci szerokopasmowej.

Potrzebujesz szybkiego internetu? Zgłoś to na stronie internet.gov.pl
Weekend zabaw - zapraszamy na Miejski (Dwu)dzień Dziecka w Słupsku

Weekend zabaw - zapraszamy na Miejski (Dwu)dzień Dziecka w Słupsku

To będzie weekend gier i zabaw na maksa! 1 i 2 czerwca Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka zaprasza wszystkie dzieci do wspólnej zabawy w pełnym przygód Parku Powstańców Warszawskich przy ulicy Szarych Szeregów w Słupsku. Przygotowaliśmy dla Was sporo atrakcji.

Weekend zabaw - zapraszamy na Miejski (Dwu)dzień Dziecka w Słupsku

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.