Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Warto zobaczyć

Młyn Zamkowy

 

Młyn Zamkowy to jeden z najstarszych obiektów budownictwa przemysłowego w Polsce. Obecnie służy jednak jako cześć Muzeum Pomorza Środkowego. Ale część przemysłowa ma swoją istniejącą część. W małym budynku przy młynie znajduje się od 1925 roku turbina elektrowni wodnej.

Młyn jest jednym z najstarszych obiektów budownictwa przemysłowego w Polsce. Wzniesiony został w lewobrzeżnym Słupsku obok mostu nad Młynówką, na książęcej posesji około 1310 r. Kamień młyński poruszało koło wodne zainstalowane na kanale przekopanym od Słupi. Ilość wody w kanale była regulowana odpowiednimi stawidłami. Duża, jak na tamte czasy, kubatura młyna oraz małe wąskie okienka, zachowane w partiach przyziemia i parteru murów gotyckich świadczą, że budynek ten pełnił równocześnie funkcję spichlerza.

W drugiej połowie XVI w, równocześnie z rozbudową siedziby książęcej, dokonano poważnych zmian, zwłaszcza w wyglądzie zewnętrznym młyna. Zamurowano gotyckie okienka spichlerzowe i przelicowano wszystkie ściany nadając im wystrój renesansowy: elewacja północna ozdobiona została arkadami wspartymi na płaskich pilastrach, a w środkowej arkadzie przebito szeroki portal. Podobne wnęki arkadowe uzyskały ściany zachodnie i częściowo południowe.

Przebudowy młyna w XIX i XX w. polegały m.in. na wzniesieniu nowej, ryglowej ściany wschodniej (około 1880 r.), dodaniu przybudówki i postawie­niu wewnątrz ścian działowych w związku z przeznaczeniem części zachodniej obiektu na Dom Inwalidów. Po roku 1925 koło wodne zastąpiono turbiną umieszczoną w specjalnym budyneczku przylegającym do młyna.

Jest to budynek założony na planie prostokąta, trzypoziomowy, przykryty dwuspadowym dachem, wzniesiony z cegły; elewacja wschodnia o konstrukcji ryglowej; elewacja północna rozczłonkowana sześcioma tynkowanymi wnękami zamkniętymi w formie oślego grzbietu; elewacja zachodnia ma także dwie wnęki zamknięte formą oślego grzbietu; elewacja południowa frontowa posiada od zachodu prostokątny aneks.

W 1965 r. dawny Młyn Zamkowy przejęło Muzeum Pomorza Środkowego, zlecając Pracowniom Konserwacji Zabytków w Gdańsku i Szczecinie przeprowadzenie odbudowy i adaptacji obiektu na cele muzealne. W ramach prac konserwatorskich przywrócono wystrój renesansowy elewacji budynku a wewnątrz zburzono ścianki działowe oraz odsłonięto piękną konstrukcję drewnianą z bali dębowych pochodzącą z XVI w.

Od 1968 r. w odbudowanym młynie ma siedzibę Dział Etnograficzny Muzeum.

W ekspozycji uwzględniono kulturę ludności rodzimej (Słowińców, Kaszubów Bytowskich, Krajniaków Złotowskich jak również z podkoszalińskich wsi Jamno i Łabusz), a także kulturę ludową osadników przybyłych na Pomorze Środkowe po ostatniej wojnie.

 

źródło: Wiesław Stachlewski, aktualizacja tekstu: Czesław Lejnik, konsultacja: Zdzisław Machura, wyd. ARW Lenart Słupsk„Słupski przewodnik turystyczny”, OTiPM Słupsk 2000

 

Konkurs na zaprojektowanie maskotki członka słupskiej EkoEkipy (EE)

Konkurs na zaprojektowanie maskotki członka słupskiej EkoEkipy (EE)

"Wodny Bohater"

Konkurs na zaprojektowanie maskotki członka słupskiej EkoEkipy (EE)
przy biurku widzimy dwóch uśmiechniętych chłopców ubranych w polówki koloru czerwonego i czarnego otoczonych ksiązkami mazakami i głobusem
Nabór do klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2024/2025

Nabór do klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2024/2025

Zbliża się termin rekrutacji do szkół podstawowych.

Nabór do klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2024/2025

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.