Projekty planowane do realizacji
Szanowni Państwo,
informujemy, że Miasto Słupsk wraz z Partnerami planuje ubiegać się o środki finansowe z Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (potocznie: Fundusze Szwajcarskie, Program Szwajcarski) to program, w ramach którego dzielone są fundusze, które Szwajcaria przeznaczyła na rozwój naszego kraju. Stało się tak na podstawie uzgodnień Szwajcarii z Unią Europejską oraz z Polską. Umowa, na podstawie której powstał program, została zawarta 5 grudnia 2022 roku w Warszawie. Obecnie trwa nabór wniosków do drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Głównym celem Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy jest zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych w Unii Europejskiej i w Polsce dzięki dalszemu wzmacnianiu współpracy dwustronnej pomiędzy Szwajcarią a Polską. To kolejne ważne źródło finansowania działań rozwojowych w średnich miastach, które pozwoli istotnie wpłynąć na poprawę jakości życia ich mieszkańców.
Słupsk jest jednym z 139 miast ujętych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do objęcia wsparciem, dzięki czemu ma możliwość ubiegania się o finanse z programu. W celu przygotowania wieloaspektowego projektu, przyczyniającego się do trwałego rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu, Miasto zaprosiło do współpracy samorządy tworzące Miejski Obszar Funkcjonalny Słupsk-Ustka (MOF S-U).
W ramach programu finansowane będą kompleksowe projekty miast, ukierunkowane na rozwój gospodarczy, środowiskowy i społeczny z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Realizacja programu przyczyni się do promocji podstawowych wartości demokratycznych, praworządności i pluralizmu politycznego, a także będzie przebiegać z poszanowaniem praw człowieka, godności ludzkiej i podstawowych wolności.
Wnioskodawcy mogą ubiegać się o realizację kompleksowych projektów ukierunkowanych na podnoszenie jakości życia mieszkańców w obszarach tematycznych wybranych spośród następujących:
○ kształcenie oraz szkolenie zawodowe i specjalistyczne,
○ finansowanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,
○ wspieranie zarządzania migracją i promowanie działań integracyjnych,
○ poprawa bezpieczeństwa publicznego,
○ efektywność energetyczna i energia odnawialna,
○ transport publiczny,
○ gospodarka wodno-ściekowa,
○ zarządzanie odpadami,
○ ochrona przyrody i różnorodność biologiczna,
○ zdrowie i pomoc społeczna,
○ mniejszości i grupy w niekorzystnej sytuacji społecznej,
○ zaangażowanie obywatelskie i przejrzystość.
Zagadnieniami przekrojowymi upowszechnianymi w proponowanych działaniach są włączenie społeczne oraz przeciwdziałanie i adaptacja do zmian klimatu.
Dodatkowym celem programu jest wzmocnienie potencjału instytucjonalnego miast w zakresie planowania strategicznego, planowania urbanistycznego i zarządzania. Do osiągnięcia tego celu przyczyni się współpraca z miastami i/lub innymi odpowiednimi partnerami szwajcarskimi.
Operatorem Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast jest Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, który pełni jednocześnie funkcję Krajowej Instytucji Koordynującej.
https://www.programszwajcarski.gov.pl/strony/zapoznaj-sie-z-funduszami/cel-i-zasady-dzialania/
https://wsparciemiast.pl/program-rozwoju-miast/