Plaża Wschodnia w Ustce / fot. M.Wirkus

Ze Słupska nad morze – Na północ od Słupska (ok. 18 kilometrów do Ustki) rozciągają się piaszczyste plaże Morza Bałtyckiego. Pomorze Środkowe cechuje duża ilość dni słonecznych, duża zawartość jodu w powietrzu, a także przepiękne krajobrazy.

Plaża Zachodnia w Ustce / fot. M.Wirkus
Plaża Zachodnia w Ustce / fot. M.Wirkus
Nieruchomości

Najbliższe Słupskowi urocze kurorty Pomorza Środkowego Ustka, Rowy, Poddąbie, Dębina czy Orzechowo przyciągają latem rzesze turystów. Plażowanie na szerokiej plaży, smaczna ryba z małych smażalni, rejs statkiem w morze czy romantyczny zachód słońca taka pełną ofertę nam przedstawiają na wypoczynek.

Naturalnym partnerem Słupska jest Ustka. To właśnie z nią nasze miasto tworzy „Dwumiasto”. Położone od Słupska o 18 kilometrów jest sporym nadmorskim kurortem. I to kurortem z prawdziwego zdarzenia. Bowiem to pochodzące z niemieckiego słowo Kurort mniej więcej oznacza miejsce, w którym można poddać się terapii zdrowotnej. Ustka jest bowiem, jednym z dwóch w woj. pomorskim, uzdrowiskiem. Drugim jest miasto Sopot.

Do Ustki w sezonie letnim przyjeżdżają setki tysięcy turystów, chcących skorzystać z miejscowości w której jak naukowcy stwierdzili jest najwięcej dni słonecznych w Polsce.

Ustecka Syrenka wypatrująca żeglarzy / fot. M.Wirkus
Ustecka Syrenka wypatrująca żeglarzy / fot. M.Wirkus

W herbie Ustki odnajdziemy Syrenkę. Jak mówi legenda to jedna z trzech Syrenek, które dotarły nad Bałtyk. Jedną bowiem mamy w duńskiej Kopenhadze, druga wpłynęła do Wisły i dotarła do Warszawy a ta trzecia osiadła na stałe właśnie w Ustce.

Słupsk jest związany z Ustką już od XIV wieku. Rzeką Słupią spławiano towary ze Słupska, do portu w Ustce, a dalej do różnych miast w Europie. Dzięki portowi w Ustce, nasze miasto należało do Hanzy – związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej. Miasta należące do związku popierały się na polu ekonomicznym, stwarzały także realną siłę polityczną i niekiedy wojskową.

Zachód Słońca w Ustce / fot. M.Wirkus
Zachód Słońca w Ustce / fot. M.Wirkus

Będąc w Ustce trzeba:

  • Poopalać się na pięknej usteckiej plaży, popluskać się w morskiej wodzie. – Plażę w Ustce rozdziela kanał portowy. Mówimy więc o plaży zachodniej – mniej uczęszczanej, spokojniejszej i o plaży wschodniej – gdzie kwitnie życie plażowicza – blisko tu też do licznych kawiarni, restauracji czy lodziarni.
  • Zjeść rybę w licznych smażalniach – Smażona ryba nad morzem smakuje najlepiej. Tu ją można zjeść na różne sposoby. Są też do „pożarcia” różne gatunki, chociaż my polecamy te nasze bałtyckie.
  • Popłynąć statkiem w rejs – Jeśli nie chcemy długiego rejsu, warto wypłynąć tuż za falochrony na jednym z kilku statków. Od mniejszych kutrów, po duże wzorowane na XVII wiecznych galeonach. Dla lubiących też morską aktywną rozrywkę – z Ustki można popłynąć w rejs wędkarski na połów dorsza.
  • Poprzytulać się przy zachodzącym słońcu – romantyczny wieczór na plaży przy zachodzącym słońcu to dla zakochanych punkt obowiązkowy,
  • Pospacerować po usteckiej promenadzie – ponad kilometrowa promenada tuż przy plaży, z rozsianymi przy niej knajpkami, lodziarniami i punktami z pamiątkami to unikatowe miejsce Ustki,
Usteckie bunkry kryją wiele tajemnic / fot. M.Wirkus
Usteckie bunkry kryją wiele tajemnic / fot. M.Wirkus
  • Poznać historię Ustki na Bunkrach Bluechera – Parku Historii i Rozrywki „Twierdza Ustka” – to nowoczesne, multimedialne muzeum tworzone przez pasjonatów historii regionalnej. Żeby poznać Ustkę to punkt obowiązkowy.
  • Zajrzeć do Muzeum Chleba – może to mało morski punkt, ale miejsce związane mocno z historią miasta. Muzeum Chleba stworzone jest bowiem przez rodzinę Brzósków, którzy od 70 lat prowadzą w Ustce piekarnię. Warto poznać jak pieczono dawniej chleb.
  • Oprócz tego polecamy: Muzeum Minerałów, Muzeum Ustki, Spacer po dzielnicy willowej, Spacer po Parku Zdrojowym, odkrywanie militarnej historii miasta

W wakacje do tych kurortów łatwo właśnie ze Słupska dostać się komunikacją regionalną.

PODZIEL SIĘ
CIT Słupsk
Informacja przygotowana przez Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku prowadzoną przez lokalną organizację pozarządową Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi - Kontakt: CIT Słupsk / ul. Starzyńskiego 8 / cit@pds.org.pl / tel. 59 7285041