Wystawa czasowa „Utkane z wody. Tkanina artystyczna w zbiorach muzeów Polski północnej”

  359
  Wczytuję mapę...

  Data/Czas
  15/12/2017 - 31/05/2018
  Całodniowe

  Nieruchomości

  Lokalizacja
  Muzeum Pomorza Środkowego

  Kategorie


  Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wystawę
  czasową „Utkane z wody. Tkanina artystyczna w zbiorach muzeów Polski północnej”.

  Wystawa ta jest pierwszą ekspozycją w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w całości poświęconą dziedzinie twórczości, jaką jest sztuka włókna. Prezentuje 40 obiektów autorstwa 27 artystów z 7 muzeów północnej części kraju. Są to tkaniny z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

  Na ekspozycji zobaczyć można dzieła artystów reprezentujących popularną w latach 60. XX wieku polską szkołę tkaniny: Marii Teresy Chojnackiej, Ady Kierzkowskej czy Ryszarda Kwietnia, twórców należących do pokolenia wykształconego w latach międzywojennych: Heleny Gałkowskiej i Zofii Matuszczyk-Cygańskiej oraz artystów środowiska Wybrzeża, m.in. Aleksandry Bobrowicz-Sikorskiej.

  Tkaniny, które prezentowane są na ekspozycji to głównie gobeliny tradycyjne i wykonane techniką własną, reliefowe, a także malarstwo na jedwabiu. Przedstawiają one tematykę akwatyczną, głównie morską – pejzaże, świat podwodny, faunę i florę, miasta portowe oraz wiele innych, nawiązujących do tematu tytułem lub kolorystyką.

  Wystawie towarzyszy katalog pt. „Utkane z wody. Tkanina artystyczna w zbiorach muzeów Polski północnej”.

  Wernisaż wystawy odbędzie się 15 grudnia 2017 roku o godzinie 12.00 w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
  Wystawa czynna będzie do 31 maja 2018 roku.

  Zdjęcie użytkownika Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

  PODZIEL SIĘ
  CIT Słupsk
  Informacja przygotowana przez Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku prowadzoną przez lokalną organizację pozarządową Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi - Kontakt: CIT Słupsk / ul. Starzyńskiego 8 / cit@pds.org.pl / tel. 59 7285041