Spektakl „Zemsta”

  59
  Wczytuję mapę...

  Data/Czas
  07/11/2017
  09:00 - 11:00

  Nieruchomości

  Lokalizacja
  Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku

  Kategorie


  reżyseria: Ireneusz Kaskiewicz
  scenografia: Anna Bobrowska-Ekiert
  „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby” to najczęściej cytowany dwuwiersz z „Zemsty” – najchętniej grywanej komedii hrabiego Aleksandra Fredry. „Zemsta” to od pokoleń także żelazna pozycja w kanonie lektur polskiej szkoły. Nie bez powodu to utwór znakomicie napisany, odwołujący się do sarmackiej przeszłości, wciąż jeszcze żywej w obyczajowości współczesnych Polaków.
  Aleksander Fredro pierwszą komedię napisał już w wieku 25 lat. Jego dorobek jest imponujący. Chętnie przyrównuje się go do francuskiego Moliera. O ile jednak Molier był wyrazicielem etosu mieszczaństwa z jego zaletami i wadami to Fredro jest nieodrodnym synem Polski szlacheckiej, piewcą jej tradycji i kultu staropolskiego obyczaju. Ale nie bezkrytycznym. Wyśmiewa także przywary polskiej szlachty, czego wyrazisty przykład znajdujemy właśnie w „Zemście”.
  Czas trwania spektaklu 1 godz. 40 min.
  Bilety 17 zł.

  Tego dnia odbędą się dwa spektakle: o godz. 9:00 oraz o godz. 11:00.
  pogladowy

  PODZIEL SIĘ
  CIT Słupsk
  Informacja przygotowana przez Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku prowadzoną przez lokalną organizację pozarządową Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi - Kontakt: CIT Słupsk / ul. Starzyńskiego 8 / cit@pds.org.pl / tel. 59 7285041