„Na św. Marcina najlepsza Pomorska Gęsina” – Jubileuszowa X Edycja

  65
  Wczytuję mapę...

  Data/Czas
  11/11/2017 - 12/11/2017
  10:00 - 16:00

  Nieruchomości

  Lokalizacja
  Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

  Kategorie


  Zdjęcie użytkownika Zielone Serce Pomorza.

  Dawniej na Pomorzu oraz w wielu regionach Polski przed dniem Świętego Marcina należało zakończyć wszystkie prace polowe. Po Świętym Marcinie nie można było niepokoić ziemi. Po raz ostatni przed zimą wypuszczano bydło na pastwisko. Nadchodził czas późnojesiennych prac domowych – skubania pierza, przędzenia lnu, naprawiania drobnego sprzętu gospodarczego – czas wspólnej pracy w zaciszu domowym, sowicie okraszanej śpiewem, śmiechem, żartami, a nierzadko sowitym poczęstunkiem. Dobrotliwy święty Marcin w sposób szczególny 11 listopada opiekował się nadużywającymi jedzenia, ale nakazywał również szczodrze dzielić się świętomarcińskim jadłem i napitkiem…
  Podążając śladami tej tradycji Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza do wspólnego jesiennego biesiadowania– kosztowania potraw z gęsiny, ale nie tylko…. Zaglądając do różnorodnych muzealnych kątów odnaleźć można będzie także tradycyjny śpiew, śmiech przędących i skubiących pierze kobiet, zapach adwentowych pierników, przyjrzeć się pracy tkaczki i kowala, a wszystko to przy dźwiękach wspaniale rozbrzmiewającej tradycyjnej muzyki z Kielecczyzny – rodzimego regionu wielu powojennych mieszkańców Swołowa.

  TĘGIE CHŁOPY:
  Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.
  Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.

  TARG PRODUKTÓW WIEJSKICH – na targu zaopatrzyć się będzie można w swojskie wędliny z gęsi z wolnego wybiegu – półgęski, okrasy, pasztety, smalce… jak również świeże wiejskie jajka. Koła gospodyń prześcigać się będą w różnorodnych daniach z gęsiną – pierogi, pyzy, zupy, gęś pieczona, duszona, nadziewana…..
  Oprócz mięsnych specjałów na straganach znajdą się ekologiczne przetwory prosto ze spiżarń okolicznych gospodyń. Różnego rodzaju uzdrawiające syropy, nalewki, miód, oleje tłoczone na zimno, czyli wszystko co wzmocni nas i przygotuje do walki z jesiennymi przeziębieniami. Podniebienie połechcą przepyszne domowe wypieki.

  KIERMASZ RĘKODZIEŁA – miejsce, gdzie odnaleźć będzie można niezwykłe przedmioty i odwiedzić galerię niezwykłych osobowości – ludzi, którzy te przedmioty tworzą – rzemieślników, pasjonatów, miłośników sztuki, osoby, które tworzą od dziecka i takie, które w wieku dojrzałym odkryły w sobie pasję lub po prostu znalazły w swoim życiu czas na to, by tworzyć. Na kiermaszach spotkać będzie można osoby wyłącznie z regionu Pomorza, które swoimi zamiłowaniami do rękodzieła i różnorodnych technik zdobniczych i rzemieślniczych – od ceramiki poprzez rzeźbę, malarstwo, krawiectwo, dziewiarstwo, zabawkarstwo aż do wielu współczesnych technik, takich jak decoupage, scrapbooking, artystyczne jubilerstwo, czy wielu innych nie mieszczących się w ramach sztampowych określeń – chcą się po prostu podzielić.

  WIDOWISKO „PRZĄDKI” sobota 11 listopada, godz. 12-15
  pokaz przędzenia na kołowrotkach i wrzecionach
  Podążając śladem dawnych wiejskich tradycji będzie można przenieść się do lat 40 – 50. XX wieku, kiedy na Pomorzu istniał jeszcze zwyczaj jesiennych spotkań kobiet zasiadających wspólnie przy kołowrotkach. Przy jednoczącym miarowym stukocie jeszcze po 1945 roku zasiadały w jednej kuchni Niemki, Polki, Ukrainki. Mieszały się opowieści z różnorodnych regionów, przeplatały się pieśni pochodzące z odrębnych tradycji, łączyły wspólne plotki i losy dawnych i nowych mieszkańców Pomorza. Wsłuchując się w warkot furkoczących szpuli i kręcących się wrzecion przywoływać będziemy obraz pamiętany jeszcze przez wiele, nie tylko starszych, osób.
  Rekonstrukcja zwyczaju prządek odbędzie się z udziałem uczestniczek programu „DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ” – dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przywracającego dawne umiejętności przędzalnictwa wiejskiego.

  WIDOWISKO „DARCIE PIERZA” niedziela 12 listopada, godz. 12 – 15
  Wyskubki, wydzirki, pierzajki, szkubki, federball… ile regionów tyle nazw. Zwyczaj darcia pierza, czyli oddzielania chorągiewek z gęsich, kaczych, czy innych piór od twardych stosin, w celu zebrania miękkiego puchu przeznaczonego na poduchy i pierzyny znany był zarówno na ziemiach polskich, jak niemieckich. Obok prządek był to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez kobiety jesiennych i zimowych zwyczajów. Przy miskach pełnych pierza zasiadało w jednej kuchni kilka do kilkunastu kobiet, by wspólnie po kolei u każdej z zebranych gospodyń przygotować puch na nową pierzynę. Do dziś wielu jeszcze pamięta, jak do pilnie pracujących kobiet zakradał się mężczyzna trzymający w garści wróbla, czy innego drobnego ptaka wypuszczając go prosto w przygotowane pieczołowicie pierze….
  W widowisku uczestniczyć będą wolontariuszki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku.

  Pokazom przędzenia oraz darcia pierza towarzyszyć będzie formacja śpiewacza:

  „KOŁOWRÓT”
  śpiew: Ksenia Gwardiak, Magdalena Lesiecka
  Kołowrót to brzmienie dwóch kobiecych głosów będące echem dawnych wiejskich tradycji śpiewaczych – powracających, obiegających, krążących, podejmowanych przez kolejne pokolenia. To brzmienie pieśni śpiewanych przed stu laty w różnych zakątkach Polski i Białorusi. Pieśni z wiejskich zagród, polnych dróg i pastwisk. Pieśni wplecionych w rytm codziennej pracy i rytm obrzędowości, nierozerwalnie związanych z porami roku i cyklem ludzkiego życia. Pieśni, którymi warto się dzielić, bo mimo upływu czasu, rozbrzmiewają w nich niezmiennie te same pragnienia, myśli i potrzeby. Ballady i krótkie przyśpiewki, kołysanki i zawołania – o szczęśliwej i o nieszczęśliwej miłości, o utracie i odnalezieniu, o narodzinach i o śmierci.

  POKAZY, godz. 12 – 15
  Tkanie płótna
  Drukowanie tkanin
  Wypiek piernika i podpłomyka
  Pokaz pracy kowala
  Warsztaty dla dzieci

  PODZIEL SIĘ
  CIT Słupsk
  Informacja przygotowana przez Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku prowadzoną przez lokalną organizację pozarządową Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi - Kontakt: CIT Słupsk / ul. Starzyńskiego 8 / cit@pds.org.pl / tel. 59 7285041