Co roku październik obchodzony jest jako miesiąc walki z rakiem piersi. Dlatego szczególnie w tym czasie zachęcamy kobiety do wykonania badań profilaktycznych. Z tej okazji w dniach 28 – 29.10.2017 r., w godz. 9.00 – 14.00 w Przychodni Rejonowej przy ul. Tuwima 37, Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku organizuje weekendowe badania mammograficzne. Jest to ukłon w stronę kobiet pracujących, które nie zawsze mają możliwość udania się na takie badanie w ciągu tygodnia.

Nieruchomości

Na bezpłatne badanie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia zapraszamy panie bez względu na miejsce zamieszkania, w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały badania mammograficznego. Na badanie nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Panie, które odwiedzą naszą Przychodnię będą mogły również skorzystać z bezpłatnej edukacji w zakresie nauki samobadania piersi. Nauka samobadania będzie się odbywać na fantomie.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym kobiet, co dotyczy krajów rozwiniętych i rozwijających się. Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują, że w Polsce w 2014 roku odnotowano ponad 17 tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka piersi oraz blisko 6 tysięcy zgonów z powodu wymienionego nowotworu. Dodatkowo, rak piersi – wśród wszystkich chorób nowotworowych – jest drugą, po raku płuca, przyczyną umieralności kobiet w Polsce.

Największą przeszkodą w walce z tym nowotworem złośliwym jest jego późna wykrywalność. Choroba ta wciąż stanowi w naszej mentalności pewnego rodzaju tabu, nie chce się o niej wiedzieć, a tym bardziej rozmawiać. Zbyt mało kobiet u nas w kraju ma świadomość tego, iż właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie raka piersi może uratować życie.

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.

Zapraszamy!

Przychodnia Rejonowa, ul. Tuwima 37, Zakład Rentgenodiagnostyki, tel. 59 84 74 520

PODZIEL SIĘ