Długa to ulica, którą zna a przynajmniej słyszało o niej większość Słupszczan. Pisano o niej i rozmawiano na wiele sposobów. Długa i jej mieszkańcy zostali też zauważeni i opisani w książce słupskiego prozaika i publicysty Daniela Odiji. Teraz ulica Długa przechodzi rewitalizację i zmienia się diametralnie. Wyburzono część kamienic, których nie dało się już uratować, a w ich miejsce powstają nowe. Wyremontowano chodniki i nawierzchnie ulicy, odnowiono cześć budynków, ustawiono miejskie meble i nowe latarnie, a co najważniejsze – skupiono się na integracji środowiskowej mieszkańców. Procesowi temu ma służyć Dom Sąsiedzki – charakterystyczny chabrowy budek zlokalizowany pomiędzy ul. Długą a Ogrodową.
Dom Sąsiedzki, w którym przygotowywane są miejsca do rozwijania zainteresowań zarówno dla młodszych oraz dorosłych mieszkańców. W jego wnętrzu zaplanowano także uruchomienie świetlicy dla dzieci, w której będą mogły się spotkać, żeby zagospodarować czas wolny i uzyskać pomoc w odrobieniu lekcji i nauce.
Plac wokół nowego obiektu został dostosowany do działań związanych z integracją mieszkańców. Na miejscu został przygotowany ogród społeczny z rabatami, gdzie mieszkańcy będą mogli uprawiać różne gatunki roślin i zakładać miniogrody a także spędzać czas wśród roślin i zieleni. Utworzona została także strefa rekreacyjna z placem zabaw oraz siłownią zewnętrzna.
Proces rewitalizacji Długiej choć jest zaawansowany, będzie trwał jeszcze przez najbliższe lata.

Nieruchomości

Ulica Długa wraz z otoczeniem przechodzi zmianę w ramach projektu pn. „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska” w ramach poddziałania 8.1.2 RPO WP 2014-2020.

Celem głównym projektu jest zwiększenie aktywności społecznej i gospodarczej mieszkańców, a także poprawa warunków życia na obszarze Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Słupska poprzez kompleksową rewitalizację.

 

PODZIEL SIĘ