Każda podróż jest inna! Przyłącz się do Europejskiego Tygodnia Mobilności!

W dniach 16-22 września również w Słupsku odbędzie się szereg działań na rzecz zrównoważonego transportu m.in. Piknik Europejski z udziałem Jarosława Wałęsy, przejażdżka rowerowa z Robertem Biedroniem, warsztaty ekologiczne, obchody Dnia bez samochodu, debaty, dyskusje i wiele innych atrakcji zorganizowanych z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Europejski Tydzień Mobilności został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską. Odbywa się każdego roku w dniach 16-22 września. Kampania ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści wynikających ze zrównoważonego transportu: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej, rozwój nowych technologii oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów. Kulminacyjnym punktem ETM jest Dzień bez Samochodu (22 września).

W tym roku również Miasto Słupsk włączyło się w działania na rzecz zrównoważonego transportu.

To dla nas niepowtarzalna okazja, by zaprezentować szereg działań, jakie prowadzimy we współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi oraz jednostkami publicznymi w zakresie wdrażania i promocji innowacyjnych na skalę lokalną rozwiązań.” – mówi Robert Biedroń, Prezydent Miasta Słupska. – „Naszym celem jest przybliżenie słupszczanom i słupszczankom idei zrównoważonego transportu oraz przekonanie ich do słuszności i wymierności korzyści, wynikających z różnorodności form przemieszczania się. Zrównoważony transport to szansa dla nas wszystkich – poprawa jakości powietrza, ograniczenie hałasu, zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznej, rozwój lokalnej przedsiębiorczości” – przekonuje Beata Maciejewska, pełnomocniczka prezydent ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji miasta.

etm2

Dokładny rozkład

piątek, 16 września

Godzina 10.00, ul. Grodzka 3

Uroczyste otwarcie Europejskiego Tygodnia Mobilności podczas Pikniku Europejskiego, który odbędzie się przy Centrum Dokumentacji Europejskiej (ul. Grodzka 3). Gośćmi specjalnymi spotkania będą Robert Biedroń – Prezydent Miasta Słupska, Jarosław Wałęsa – Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Katarzyna Sumisławska – Kierownik Działu Mediów i Informacji Komisji Europejskiej w Polsce.

Więcej informacji szukaj na stronie: https://www.facebook.com/events/1345912565427063/

Godzina 11.30, Plac Zwycięstwa

Przejażdżka rowerowa z Prezydentem Słupska, Robertem Biedroniem. Wyruszamy spod Ratusza. Podczas przejazdu zaprezentowane zostaną plany rewitalizacyjne Miasta związane z przebudową bulwarów.

Trasa: Ratusz -> Park Waldorffa -> Zamek Książąt Pomorskich -> Bulwar Popiełuszki -> Park Kultury i Wypoczynku -> Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (Miasteczko Ruchu Drogowego).

Godzina 12.00, ul. Mierosławskiego 10

Zapraszamy do Miasteczka Ruchu Drogowego. To niepowtarzalna okazja, by skorzystać z takich urządzeń, jak: alkogogle, narkogogle, symulator zderzeń, „pijany rower”. Dowiedz się, jak być bezpiecznym na drodze!

sobota/ niedziela, 17-18 września

W sobotę i niedzielę prowadzona będzie kampania informacyjno-promocyjna w mediach społecznościowych. Dowiesz się, czym jest zrównoważona mobilność i jak z niej efektywnie korzystać.

Chcesz już teraz wiedzieć więcej? Obejrzyj:

https://www.youtube.com/watch?v=M2mN1ZRFJfA&feature=youtu.be

poniedziałek, 19 września

Godzina 11.00-14.15, Ratusz

Konferencja „Mobilność – piękno – zysk”. Spotkanie dotyczyć będzie wpływu przestrzeni miasta na mobilność i jakość życia mieszkańców. Postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak skutecznie i efektywnie łączyć mobilność z lokalnym rozwojem gospodarczym. Jest to rozwinięcie tematu przewodniego tegorocznego Europejskiego Tygodnia Mobilności. Gośćmi konferencji będą członkowie i członkinie Rady ds. zrównoważonego Rozwoju i Zielonej Modernizacji Miasta: Edwin Bendyk, Piotr Lorens, Joanna Scheuring-Wielgus i Dariusz Szwed, a także osoby zajmujące się mobilnością i transportem w Słupsku, m.in. Marcin Grzybiński, Beata Maciejewska, Anna Szurek, Artur Wojtowicz.

Więcej szczegółów już niebawem! Podążaj za nami!

wtorek/ środa, 20-21 września

W słupskich szkołach odbędą się wyjątkowe warsztaty kreatywne, które poprowadzi Klub Gaja – jeden z najstarszych klubów edukacji ekologicznej w Polsce. Podczas zajęć powstaną szablony związane z tematyką Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Dodatkowo, 20 września o godz. 18.00 w Centrum Inicjatyw Obywatelskich (ul. Sienkiewicza 19, II p.) odbędzie się projekcja filmów dot. mobilności i zrównoważonego transportu. Wstęp bezpłatny!

W ramach akcji Fundacji Ekologicznej ARKA „Rower Pomaga” przekażemy nowoczesny rower Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Słupsku, który wyjeździliśmy na rowerach – przejeżdżając ponad 30000km.

czwartek, 22 września

Stary rynek

Kulminacyjnym wydarzeniem Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie Dzień bez samochodu. Tego dnia wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Słupska będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Ponadto Stary Rynek stanie się przestrzenią przyjazną mieszkańcom, a nie samochodom. Odbędzie się szereg ciekawych inicjatyw/wydarzeń, m.in. instalacja artystyczna tworzona przez artystę Waldemara Rudyka i mieszkańców/nki Słupska.

Organizator: Miasto Słupsk

Partnerzy: Centrum Inicjatyw Obywatelskich, Zielony Punkt, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Słupsku, Komenda Miejska Policji w Słupsku, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Klub Gaja”, Miejski Zakład Komunikacji  Sp. z o.o. w Słupsku, Scania Polska S.A.