zdjęcie przedstawia papierosa ze znakiem stop na tle dymu
Fot. Pixabay

Co roku w trzeci czwartek listopada (w tym roku jest to 16 listopada) w Polsce  i na całym świecie organizacje pozarządowe, instytucje państwowe oraz media jednoczą się w budowaniu świadomości palaczy na temat tragicznych skutków palenia tytoniu.

Nieruchomości

Palenie tytoniu, niestety nadal, pozostaje olbrzymim problemem społecznym w Polsce:

  • Każdego roku na choroby spowodowane paleniem tytoniu umiera w Polsce przedwcześnie około 100.000 tysięcy ludzi.

  • Około 10.000.000 Polaków pali regularnie 15- 20 sztuk papierosów dziennie.

  • Prawie 5.000.000 spośród tych osób pali dłużej niż 20 lat.

  • W Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, rocznie próbuje palenia około 180.000 dzieci.

  • Co 10 sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu.

  • Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym na świecie.

Choroby jakie powoduje palenie!

Ze względu na szkodliwość działania kilku tysięcy związków chemicznych lista chorób jest długa. Zdrowotne powikłania wynikające z palenia papierosów mieszczą się w trzech podstawowych grupach schorzeń: nowotworach, chorobie wieńcowej serca oraz niewydolności płuc.

Rzucając palenie możesz cieszyć się pozytywnymi skutkami tej decyzji. To wystarczy, aby Twoje ciśnienie krwi, tętno oraz temperatura ciała ustabilizowały się na odpowiednim poziomie. Z dnia na dzień będziesz czuć się lepiej, a Twoje ciało będzie tryskać większą energią i witalnością. Palacz zwykle nie zdaje sobie sprawy, że gdy tylko zgasi papierosa jego organizm rozpoczyna proces regeneracji. Zerwanie z nałogiem to nie tylko korzyści dla zdrowia, urody, ale także portfela!

Wszystkie osoby, które chciałyby zasięgnąć informacji w sprawach dotyczących palenia papierosów serdecznie zapraszamy do kontaktu z Ogólnopolską Siecią Pomocy Palącym oferującą specjalistyczne poradnictwo osobom uzależnionym od tytoniu:

  • Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108 – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 – 19:00.

PODZIEL SIĘ