Amerykańscy studenci z Uniwersytetu Sam Houston w Huntsville (Texas) gościli przez dwa dni z wizytą w słupskiej Szkole Policji. Na co dzień młodzi Amerykanie są studentami kierunków związanych z wymiarem sprawiedliwości o specjalizacji prawa karnego.
W trakcie wizyty w Słupsku, na zaproszenie Komendanta Szkoły insp. Jacka Gila, studenci mogli zapoznać się z historią polskiej Policji, która w tym roku obchodzić będzie swój jubileusz 100-lecia. Studenci poznali z system kształcenia nowych policyjnych kadr, a także gościli w obiektach symulacyjnych obserwując wybrane zajęcia.
Program pobytu przewidywał także omówienie roli policjantów w trakcie różnego rodzaju sytuacji kryzysowych i zdarzeń nadzwyczajnych, w tym także tych o charakterze terrorystycznym.
O aspektach codziennej policyjnej służby na Pomorzu Środkowym opowiedział policjantom komendant Miejski Policji w Słupsku insp. Leszek Gurski. Program wizyty w policyjnej szkole przewidywał także amerykański akcent –  spotkanie z zastępcą dowódcy amerykańskiego komponentu Bazy w Redzikowie ppłk. Bradem M. Baer`em, który opowiadał między innymi o swojej służbie w US Navy i kontaktach z amerykańską Polonią w Chicago, które jest jego miastem rodzinnym.
W drugim dniu wizyty studenci mieli możliwość zapoznania się z w wybranymi elementami policyjnego wyposażenia, a także obserwację, w jednym z obiektów symulacyjnych, przygotowanej specjalnie dla nich, interwencji policyjnej wobec uzbrojonego przestępcy, który wziął zakładnika. Amerykanie mieli także możliwość oddania strzałów z amunicji ćwiczebnej sytemu FX Simmunition, który wykorzystywany jest również w procesie szkolenia funkcjonariuszy amerykańskich.
Na zakończenie drugiego dnia wizyty w policyjnej Szkole studenci pojechali również do Ratusza przy placu Zwycięstwa, gdzie zwiedzili neogotycką budowlę, podziwiali panoramę miasta z ratuszowej wieży. Rozmawiali także z Panią Krystyną Danilecką-Wojewódzką Prezydent Miasta Słupska oraz Panem Markiem Golińskim Zastępcą Prezydenta Miasta Słupska.
Na zakończenie pobytu opiekunka grupy prof.nadzw. SH Magdalena Denham wraz z przedstawicielem studentów wręczyła Wiceprezydentowi Markowi Golińskiem specjalną amerykańską Flagę Bohaterów, na której umieszczono nazwiska funkcjonariuszy służb, którzy zginęli podczas akcji ratowniczej po ataku na World Trade Center.
Dziękujemy serdecznie organizatorom wizyty oraz studentom za miłe spotkanie.

Zdjęcia:

PODZIEL SIĘ