ciasteczka ptysie na talerzu
fot. Pixabay

Warsztaty kulinarne prowadzone w Centrum Kształcenia Praktycznego w ramach projektu „AKADEMIA SENIORA”, realizowanego w ramach Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego 2018, były okazją do zaprezentowania kulinarnych arcydzieł zarówno wizualnych jak i smakowych przygotowanych przez seniorki, którym w ramach projektu zapewniono miejsce, produkty i wsparcie specjalistów.

Nieruchomości

osoby stoją przy stole degustują wytwory warsztów
fot. Krystyna Drozdowska

ptysie sztukateryjnie ozdobione porą i marchewką
fot. Beata Pawlicka

Przewodnicząca Słupskiego Uniwersytetu Trzegi Wieku przedstawia działania seniorek
fot. Beata Pawlicka

fot. Krystyna Drozdowska

fot. Krystyna Drozdowska

na stole przykrytym białem obrusem stoją kwiaty, półmiski z przystrojonymi daniami
fot. Beata Pawlicka

Inicjatorem tego wyjątkowego projektu był Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku, jego koordynacją zajęła się Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, która za każdym razem, podejmując się zadań, realizuje je na najwyższym poziomie.

W ramach projektu „Akademia Seniora” którego rozpoczęcie nastąpiło 22 lutego 2018 seniorki i seniorzy korzystają z wykładów, warsztatów, cyklu spotkań, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W jubileuszowym koncercie Wojskowego Zespołu Wokalnego Wiarusy – udział wzięło około 250 osób, które „po brzegi” wypełniły czytelnie Biblioteki przy ul. Grodzkiej.

Budżet partycypacyjny umożliwił realizację cyklu następujących wykładów:

  • DIETA JAK LEKARSTWO – spotkania dotyczące zdrowia osób starszych. W ramach tego cyklu odbyły się: 4 wykłady ogólne na temat schorzeń dietozależnych takich jak np.: cukrzyca, choroby układu krążenia, alergie, osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby jelit i układu moczowego, zaburzenia metaboliczne. W ramach projektu zrealizowano dotychczas 4 wykłady ogólne prowadzone przez dr nauk o zdrowiu Magdalenę Tańską i na temat sposobu odżywiania się seniorów, dostosowania diet do odpowiednich schorzeń typowych dla podeszłego wieku, różne rodzaje diet alternatywnych oraz specjalistę żywieniowego Sylwię Laskowską na temat psychologicznej motywacji przystąpienia do stosowania dietetycznego sposobu odżywiania się.

  • WARSZTATY GRUPOWE Z PSYCHOTERAPEUTĄ, prowadzone są raz w miesiącu. Podczas warsztatów omawiane są następujące zagadnienia: skuteczna komunikacja interpersonalna, stres, lęk- sposoby radzenia sobie z nimi, asertywność, słabe i mocne strony, przemoc- rodzaje, mechanizmy, skutki, „Twórcze myślenie”. Zagadnienia realizowane są w różnych formach: dyskusje, ćwiczenia w parach i grupach. Warsztaty psychologiczne prowadzi psycholog resocjalizacyjny, socjoterapeutka – Małgorzata Lipińska.

  • SPOTKANIA MUZYCZNE – oprócz zrealizowanego koncertu odbędzie się koncert jazzowy wokalisty Hercova w Klubie Czarnego Krążka Miejskiej Biblioteki.

PODZIEL SIĘ