Słupsk, podobnie jak inne miasta w Polsce, stawia na łąki kwietne. Są one ekologiczne, urocze i ekonomiczne, co z perspektywy ich utrzymania jest istotnym czynnikiem „za” wprowadzaniem tego typu zieleńców w przestrzeni miast.

Nieruchomości

Łąki kwietne mają mnóstwo zalet – przyciągają owady, w tym miododajne pszczoły, trzmiele, motyle, ptaki oraz mniejsze gady i ssaki szukające pożywienia oraz schronienia. Zachwycają barwami i zapachami oraz wymagają mniej pielęgnacji niż standardowe trawniki. Łąki kwietne są także ważnym czynnikiem w walce z suszą.

Łąki mają pozytywny wpływ na otoczenie. Nie tylko umożliwiają retencjonowanie wody, ale także wpływają na szybsze wychładzanie powierzchni w porównaniu z betonem czy asfaltem – w przypadku nawierzchni betonowych różnica ta może wynosić nawet 30°C. Są też rozwiązaniem łagodzącym efekt wysp ciepła, a także redukcję hałasu.

Ważną przeciwwagą na zarzuty alergików jest również fakt, że łąki kwietne wpływają na lokalne obniżenie zawartości drobnego pyłu i stężenia zanieczyszczeń w powietrzu.

Koszty ich zakładania są nieco większe niż w przypadku zakładania trawników, ale początkowy większy nakład zwraca się w pierwszych latach użytkowania, m.in. ze względu na mniejszą liczbę prac pielęgnacyjnych, tj. dosiewu nasion, koszenia czy podlewania, koniecznych do wykonania w okresie wzrostu i wegetacji.

Rozważne gospodarowanie tym zasobem prowadzi do synergii przestrzeni, człowieka i natury. Zakładanie łąk kwietnych powinno być podejmowane przez włodarzy miast, ale również instytucje publiczne i prywatnych przedsiębiorców. Łąki kwietne są szansą potrzebną i możliwą do wykorzystania w strukturze miejskiej zieleni zarówno ze względów różnorodności biologicznej oraz aspektów edukacyjnych, społecznych czy ekonomicznych.

W Słupsku, w Parku Zachodnim i Parku Wschodnim od tego roku możemy doświadczać korzyści wynikających z kwitnących łąk. Aby w pełni dostrzec ich urok i doświadczyć zalet przebywania w ich otoczeniu, należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać do przyszłej wiosny, ponieważ rośliny te powinny zamknąć cały okres wegetacyjny i rozsiać nasiona, aby w przyszłym sezonie w pełni cieszyć się z ich pożytku. Dlatego należy bezwzględnie unikać zrywania kwiatów i niszczenia roślin, by w przyszłych latach w pełni cieszyć się ich z wartości i zalet.

PODZIEL SIĘ