Projekty europejskie

1.CoBiUM – Cargo Bikes in Urban Mobility

Miasto Słupsk jest partnerem trzyletniego projektu CoBiUM – Cargo Bikes in Urban Mobility, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Liderem przedmiotowego projektu jest Miasto Växjö (Szwecja). W projekcie uczestniczy również Urząd Energii Południowo-Wschodniej Szwecji, Stowarzyszenie Duńska Turystyka Rowerowa (Dania), Uniwersytet w Greifswaldzie (Niemcy) oraz Miasto Gdynia.

W ramach projektu poszczególni partnerzy przeprowadzą inwestycje pilotażowe polegające na zamontowaniu rowerów typu Cargo wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Promując rowery Cargo partnerzy dążą do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i ograniczenia ruchu samochodowego w swoich miastach. Oznacza to, że obłożenie miejsc parkingowych zmniejszy się, drogi staną się bezpieczniejsze, a poziom hałasu w mieście zostanie zmniejszony. Inwestycja ta podniesie jakość życia mieszkańców i przyczyni się do ograniczenia negatywnych skutków nadmiernego korzystania z aut osobowych w centrach miast.

Poprzez rozpowszechnianie wyników projektu, mamy nadzieję, że więcej miast w regionie Południowego Bałtyku będzie zainteresowanych umieszczeniem na stałe rowerów Cargo w miejskiej przestrzeni publicznej, jako alternatywnego środka dla zrównoważonego transportu.

Redakcja: Kamila Pytlik, Urząd Miejski w Słupsku, Wydział Zarządzania Funduszami