Fot. UM
13 czerwca br. Pani Marta Makuch Zastępca Prezydenta Miasta Słupska otworzyła wystawę pn. „O krok od raju…”; organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie PORT przy współpracy z Urzędem Miejskim w Słupsku.
Gościem specjalnym była Pani Khedi Alieva uchodźczyni z Czeczenii, reprezentująca Fundację Kobiety Wędrowne i Dorota Jaworska z Fundacji Kobiety Wędrowne.
Dokumentalna wystawa fotograficzna Fundacji Refugee.pl, na której możemy zobaczyć fotografie pokazujące aspekty współczesnego uchodźstwa, znajduje się w Ratuszu na pierwszym (obok sali nr 110) i drugim (obok sali nr 211) piętrze.
Zapraszamy do oglądania zdjęć od 6 do 24 czerwca br.
„O uchodźcach i migrantach trzeba mówić, bo wędrówki ludów będą trwać. Wielką pomocą w przybliżaniu tego zjawiska jest fotografia. Szczególnie ta wyjęta z mediów i bez ich urabiającego pośrednictwa pokazująca stan faktyczny, nie będąca po żadnej ze stron. Mówiąca jak jest i pozostawiająca interpretację widzom. Dwójka autorów postanowiła opowiedzieć co dzieje się z uchodźcami znajdującymi się „w drodze do raju”.
Thomas Orchowski towarzyszył syryjskim uciekinierom w ich drodze do Europy. Ze spalonej ziemi, pozbawieni dachu nad głową, ogołoceni z dorobku poprzednich pokoleń, szukają szansy na przetrwanie (…) Mimo trudnych początków ruszają dalej a tu czekają na nich miejsca bezpieczne ale będące swoistymi izolatkami.
O tych miejscach opowiada Agnieszka Kunicka. To ośrodki ulokowane gdzieś na uboczu, opuszczone przez poprzednich użytkowników, przystosowane do nowych funkcji, nie są w stanie zastąpić domu. Stają się miejscami odosobnienia, może i zapewniającymi bezpieczeństwo ale czy dającymi szansę na rozwój i nowe życie?”- o wystawie prof. dr hab Andrzej Zygmuntowicz.

Autorzy zdjęć: Agnieszka Kunicka i Thomas Orchowski
O autorach zdjęć:
Agnieszka Kunicka – absolwentka Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików, zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, portretową i społeczną. Uczestniczka kilku wystaw zbiorowych min. w Warszawie, Taszkiencie i Brukseli. Wyróżniana między innymi w międzynarodowym konkursie „Water is Life” (ONZ, Taszkiencki Dom Fotografii, Akademia Sztuk Uzbekistanu) w 2003 roku oraz konkursie „Żyję z SM w Polsce”, (kwartalnik „Pozytywny Impuls” oraz Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego) w 2007 roku. Od ponad 10 lat realizuje  programy oraz projekty pomocowe dla cudzoziemców i repatriantów. W maju 2011 została powołana przez prof. Irenę Lipowicz, Rzecznika Praw Obywatelskich w skład Komisji Ekspertów ds. Migrantów. W 2015 roku brała również udział w pracach Międzyresortowego Zespołu do spraw przesiedleń i relokacji uchodźców.

Thomas Orchowski – reporter, współpracownik Radia TOK FM. Publikował w m.in. „Magazynie Świątecznym” Gazety Wyborczej i Krytyce Politycznej. Kryzysem migracyjnym zaczął się zajmować, odkąd migranci utknęli we wrześniu na dworcu Keleti w Budapeszcie. Potem relacjonował drogę uchodźców z Chorwacji, Serbii, Macedonii i greckiej wyspy Lesbos. Obecnie zajmuje się Turcją. Student prawa i absolwent Polskiej Szkoły Reportażu.

FUNDACJA Refugee.pl formalnie działa od początku 2015 roku, ale rejestrację fundacji poprzedza dwadzieścia lat działań w Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom Polskiej Akcji Humanitarnej. Regufee.pl tworzą dawne pracownice PAH. Fundacja działa dwutorowo – z jednej strony zapewnia wsparcie cudzoziemcom, migrantom i osobom starającym się o uzyskanie w Polsce statusu uchodźcy. Z drugiej – prowadzi działalność edukacyjną, spotykając się m.in. z uczniami polskich szkół i ucząc o tym, jak złożonym i ważnym dla współczesnego świata jest zjawisko uchodźstwa.

 

PODZIEL SIĘ