Zdjęcie przedstawia bukiet różowych róż
Fot. Pixabay

Zofia Stodoła, zasłużona Prezeska Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Dorosłym „Przystań” oraz  wieloletnia nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku, została uhonorowana nagrodą trzeciego stopnia Prezydenta Miasta Słupska. Kameralna uroczystość odbyła się 5 grudnia w gabinecie Prezydenta Roberta Biedronia.

Zdjęcie: na tle zabytkowej szafy w gabinecie prezydenta stoją Zofia Stodoła trzymająca bukiet róż i Robert Biedroń trzymający otrzymaną w prezencie bombkę z paska tkaniny zwiniętego w koło. Oboje się uśmiechają.
Fot. Karolina Chalecka
Nieruchomości

Zofia Stodoła  prowadzi zajęcia socjoterapii w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i pełni rolę „anioła opiekuńczego” uczennic i uczniów oraz osób, które ukończyły już szkołę, ale wracają do „Przystani” stworzonej przez panią Zofię. Jej siłą napędową jest chęć pomagania i ogromna miłość do ludzi, zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami i osób starszych, których spotyka na swojej drodze. Pani Zofia jest niezastąpioną osobą w mieście i w całym regionie w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób starszych. W ramach działalności Stowarzyszenia „Przystań” zapewnia nieocenione wsparcie dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną pochodzącym ze środowisk trudnych wychowawczo obejmujące m.in. wsparcie terapeutyczne i rzeczowe (bywa nazywana  „panią od pomagania lub od ciuchów”). Dzięki zaangażowaniu pani Zofii „Przystań” wypełnia systemową lukę, gdyż z działaniami dociera również do absolwentek i absolwentów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – osoby te bez jej wysiłków zagrożone byłyby regresem umiejętności zdobytych podczas edukacji formalnej.

Zofia Stodoła od wielu lat angażuje się również w działania na rzecz seniorów, zwłaszcza tych mieszkających w Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” i przy ul. Grzybowej 2 w Słupsku. Podejmuje działania integrujące środowiska ludzi młodych z seniorami. Od 6 lat wspólnie z DPS „Leśna Oaza” organizuje Festiwal Sztuki Scenicznej „Młodość przychodzi z wiekiem”.  Posiada także umiejętność inspirowania do wspólnego działania różnych aktorów społecznych. Skutecznie pozyskuje sponsorów, partnerów instytucjonalnych i prywatnych oraz środki finansowe (m.in. Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej,  Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego i Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego), aby nieść pomoc.  Jednym z projektów, dla których pozyskała finansowanie jest projekt „Absolwent z przyszłością”, którego celem jest aktywizacja i zapewnienie zatrudnienia młodym osobom z niepełnosprawnością intelektualną, a także opracowanie strategii pomocy tej grupie w Słupsku i powiecie słupskim.

Działalność Prezeski Stowarzyszenia „Przystań” ma ogromne znaczenie dla miasta i regionu. Dzięki jej wysiłkom osoby szczególnie zagrożone wykluczeniem społecznym mogą otrzymać wsparcie, a tym samym wykorzystać w pełni swój potencjał i aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej.

Zofia Stodoła to osoba, która odcisnęła niezapomniane piętno na lokalnej społeczności – pełna serdeczności, empatii, ogromnie zaangażowana i tryskająca energią. Niestrudzenie poświęca się swojej pracy niosąc pomoc osobom zagrożonym marginalizacją, o których potrzeby i szczęście walczy w każdej sferze życia. Taka postawa zasługuje na najwyższą pochwałę.

Serdecznie gratulujemy pani Zofii zasłużonej nagrody i życzymy dalszych sukcesów.

Zachęcamy do zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia „Przystań” (link).

PODZIEL SIĘ