Miejska Biblioteka Publiczna

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku ma siedzibę w zabytkowym kościele św. Mikołaja, którego początki sięgają XIII w. Sama biblioteka swą działalność rozpoczęła w 1903 roku zmieniając kilkakrotnie swoje miejsce, by w końcu w roku 1971 osiąść w dawnym kościele św. Mikołaja. Poza siedzibą główną przy ul. Grodzkiej 3 na terenie Słupska funkcjonuje 6 filii bibliotecznych oraz Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego, które działa na rzecz promocji i rozpowszechniania kultury i języka rosyjskiego.

Obecna misja biblioteki wychodzi daleko poza tradycyjne udostępnianie księgozbioru. Podmiotem wszystkich działań biblioteki i bibliotekarzy są mieszkańcy Słupska i powiatu, w których głos wsłuchują się bardzo uważnie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom różnych grup mieszkańców, biblioteka organizuje spotkania autorskie, promocje książek, koncerty, projekcje filmów, wykłady, prelekcje, warsztaty i kursy. Z myślą o grupie 60+ prowadzone są kursy z zakresu obsługi komputera. Z potrzeby wspólnych rozmów o literaturze w Centrali oraz w filiach bibliotecznych aktywnie działają Dyskusyjne Kluby Książki. Młodym czytelnikom stworzono Miejsce Animacji Kultury, pasjonatom muzyki – Klub Czarnego Krążka. Ponadto biblioteka realizuje wiele projektów i wydarzeń tematycznych, o których na bieżąco informowani są mieszkańcy Słupska i regionu.

Oferuje bogaty księgozbiór (prawie 213 tys. zbiorów, 10 tys. zbiorów specjalnych i 2300 audiobooków). Czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu oraz bazy aktów prawnych LEX.

Od 2008 roku w strukturze MBP działa Bałtycka Biblioteka Cyfrowa tworząca regionalną kolekcję cyfrową. BBC działa w strukturze klastra instytucjonalnego, który tworzą 33 instytucje (archiwa, muzea, biblioteki, NGO, wydawcy, teatry, galerie sztuki etc.).

W 2013 roku MBP wdrożyła ujednolicona kartę „Z Biblioteką do Kultury”, uprawniającą nie tylko do korzystania ze zbiorów Biblioteki Głównej oraz wszystkich filii MBP, ale równocześnie upoważniającą do zniżek w wybranych instytucjach kulturalnych Słupska i Powiatu Słupskiego.

Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-19:00 oraz w soboty w godz. 9:00-16:00. Biblioteka prowadzi usługi digitalizacyjne, reprograficzne, poligraficzne i introligatorskie.

Strona: www.biblioteka.slupsk.pl (link)

Facebook: facebook.com/bibliotekaslupsk (link)

Instagram: instagram.com/mbp_slupsk (link)

Twitter: twitter.com/MBP_Slupsk (link)

YouTube: MBP_Slupsk