Grafika: kwadrat podzielony na cztery małe kwadraty, które przedstawiają schematyczne ikony: osoby na wózku, profil głowy człowieka z zarysowanym mózgiem, dłonie ułożone w znak języka migowego oraz osobę z białą laską.
Wikimedia Commons

Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, który ustanowiony został w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami jest podnoszenie świadomości problemów związanych ze zjawiskiem niepełnosprawności oraz kształtowanie postaw wspierających integrację osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia. W tym roku tematem przewodnim święta jest upełnomocnienie osób z niepełnosprawnościami oraz zapewnienie równości i pełnego włączenia w życie społeczne.

Nieruchomości

Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami życzymy siły i odwagi w zmaganiu się z wyzwaniami dnia codziennego. Niech ludzie, których spotykacie na swojej drodze będą życzliwi i pomocni, niech staną się sojusznikami i sojuszniczkami w staraniach o pełną dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Życzymy także chwil radości i beztroski, Wam oraz rodzicom, opiekunkom i opiekunom. Jednocześnie dziękujemy za wkład, jaki wnosicie w życie naszego miasta. To dzięki Wam, a zwłaszcza tym osobom, które aktywnie działają w lokalnych organizacjach pozarządowych, Słupsk uczy się otwartości i z każdym rokiem przełamuje kolejne bariery. Serdecznie dziękujemy!

Zdjęcie przestawia obraz wykonany techniką mozaiki. Na tle kremowej śiany, na brązowej podłodze siedzi człowiek w czapce i czyta trzymaną w ręku książkę. Obok niego na stoliku widać kubek , a z sufitu zwisa na sznurku żarząca się żarówka.
Środowiskowy Dom Samopomocy

W tym roku w ramach obchodów święta Środowiskowy Dom Samopomocy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przygotował w ratuszu wyjątkową prezentację działalności TV ŚDS – pierwszej telewizji osób z niepełnosprawnościami. Duże wrażenie wywołał najnowszy materiał filmowy TV ŚDS pt. „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” (link). Ośmiominutowy film przybliża doświadczenia osób ze schizofrenią, w tym wyzwania i trudności, na jakie napotykają one w codziennym życiu. Życzenia i podziękowania dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami złożyła w imieniu swoim, pracownic i pracowników ratusza oraz całego miasta Marta Makuch – Zastępczyni Prezydenta Miasta Słupska. Zaproszeni goście mogli także zobaczyć wystawę prac plastycznych oraz inne produkcje TV ŚDS, w tym:

Całość materiałów przygotowanych przez zespół TV ŚDS można zobaczyć na kanale TV ŚDS na portalu Youtube (link).

Zdjęcie przedstawia salę ratusza, w tle widać witraże, herb miasta i flagi Polski, miasta i Unii Europejskiej. W górnym prawym rogi widać duży ekran, na krótym jest fragment wideo z dwoma mężczyznami. Na pierwszym planie widzimy od tyłu salę pełną ludzi siedzących na krzesłach.
Fot. Sebastian Ferens

PODZIEL SIĘ