Grafika przedstawia czarny zarys sylwetki człowieka stojącego w geście triumfu i trzymającego w uniesionych do góry rękach kule ortopedyczne.
Fot. Pixabay

3 grudnia każdego roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tematem tegorocznych obchodów jest transformacja w kierunku zrównoważonego społeczeństwa, w którym każda osoba znajdzie swoje miejsce bez względu na ograniczenia wynikające z niepełnosprawności. Realizację takiego celu może zapewnić zespołowa praca władz, osób z niepełnosprawnościami oraz reprezentujących je organizacji, a także instytucji akademickich i sektora prywatnego. Dzięki tego typu współpracy jesteśmy w stanie budować społeczności, w których niepełnosprawność nie ogranicza aktywności i nie wpływa negatywnie na jakość życia.

Nieruchomości

Co roku tego dnia podejmujemy refleksję, ile barier utrudniających funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami udało się nam do tej pory przełamać oraz ile jeszcze zostało do pokonania. Z każdym rokiem przełamujemy ich coraz dążąc do pełnej dostępności naszego miasta dla osób z niepełnosprawnościami. Jest to proces długotrwały i wymagający dużego zaangażowania wielu podmiotów. Dlatego przede wszystkim dziękujemy osobom z niepełnosprawnościami oraz organizacjom działającym na ich rzecz za wieloletnią pracę, determinację, odwagę i wielkie serce, które wkładają w walkę o dostępność naszego miasta. Życzymy Wam wytrwałości, siły i odwagi w tej ważnej społecznie walce oraz w życiu osobistym. Niezależnie od nagród, które zasłużenie zdobywacie w kraju i zagranicą, dla nas jesteście naszymi Bohaterkami i Bohaterami!

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami jest też dobrą okazją do promocji miejskiego informatora „Otwarty Słupsk”. Celem publikacji jest ułatwienie dostępu do informacji nie tylko o systemie wsparcia, ale i o możliwych formach aktywności osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Informator można pobrać ze strony miejskiej (link) lub otrzymać w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych.

PODZIEL SIĘ