Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku zaprasza serdecznie na premierę spektaklu Kupiec wenecki Wiliama Shakespeara 16 lutego 2019 o 18.00.

Nieruchomości

Kupiec wenecki to jedna z najciekawszych, ale zarazem najbardziej kontrowersyjnych komedii Shakespeara. Jej tytułowym bohaterem jest kupiec Antonio, a nie jakby się mogło wydawać, żydowski pożyczkodawca Shylock. Motywem budującym napięcie w sztuce i pytaniem o granice ludzkiej przyzwoitości jest pożyczka udzielona pod zastaw funta ludzkiego mięsa…

Liczni badacze uważają, że Szekspir w tej sztuce utrwala negatywne stereotypy o Żydach, pokazując głównego bohatera jako chciwego wyzyskiwacza, chrześcijanina znów jako uczciwego i dobrego człowieka.

Autor w zderzeniu ze współczesnością zawsze ujawnia nieznane pokłady aktualności. Nie pyta czy gramy role. To jest oczywiste. Narodowość, religia, status społeczny, płeć – to tylko sposoby radzenia sobie z rzeczywistością, wymyślone reguły. Pytanie czy powinniśmy ich przestrzegać? Czy da się w pełni z nich zrezygnować? Skoro i tak gramy role, to lepiej jest, jak Antonio w pierwszej scenie, zdecydować się na tę tragiczną, czy mimo wszystko, jak w klasycznej komedii, walczyć o happy end?

 

Bilety i informacje o kolejnych spektaklach:  Kasa Nowego Teatru  tel: 59 846 70 13

PODZIEL SIĘ