Polska Filharmonia Sinfonia Baltica

fot. SAS

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica to instytucja zajmująca się organizacją koncertów orkiestry, inicjacją wydarzeń muzycznych i estradowych. Od 2018 roku stanowisko Dyrektora objął Ruben Silva, polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia o międzynarodowej sławie.

PF Sinfonia Baltica została utworzona w ramach Państwowego Teatru Muzycznego w roku 1977 i już od początku swego istnienia związana jest z odbywającym się co roku w Słupsku Festiwalem Pianistyki Polskiej. Jest również pomysłodawcą i realizatorem trzech festiwali artystycznych: Konfrontacji Sztuki Kobiecej (co roku, od 1996r.), Festiwalu Kultury Wschodu Mundus Orientalis (co dwa lata, od 2004 r.) oraz Przeglądu Twórczości Bogusława Schaeffera „Schaefferiady” (co dwa lata, od 2000 r.). Na bogaty dorobek fonograficzny PF Sinfonia Baltica składa się dwadzieścia osiem płyt. Jedna z nich, nagrana dla amerykańskiej wytwórni Centaur Records, z koncertami saksofonowymi, przyniosła orkiestrze w roku 1998 nominację do prestiżowej nagrody amerykańskiego przemysłu muzycznego Grammy.

Najnowszą płytą  jest krążek nagrany z udziałem jazzowego tria pianisty Filipa Wojciechowskiego, z utworami Fryderyka Chopina w nowych, oryginalnych aranżacjach.

Zespół Filharmonii ma na swoim koncie liczne prawykonania utworów liczących się kompozytorów polskich i zagranicznych (m.in. Dębski, Kuźniak, Moss, Corigliano). Orkiestra wzięła także udział w zainicjowanym przez siebie w Gdańsku przedsięwzięciu artystycznym pod nazwą Violin Summit – koncercie gwiazd polskiej wiolonistyki, za które otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryf 2003 w kategorii wydarzenie artystyczne. Wielokrotnie koncertowała w Europie, m.in. w słynnej sali Concertgebouw w Amsterdamie.

Poza typowymi programami symfonicznymi orkiestra prezentuje bardzo różnorodny repertuar (np. utwory Astora Piazzolli wykonywane z najwybitniejszym na świecie akordeonistą Richardem Galliaczy, kompozycje znakomitego klezmerskiego zespołu Kroke z Krakowa), często będący na pograniczu różnych stylistyk i gatunków. Są to między innymi utwory z repertuaru wykonawców muzyki pop i jazzowej w wersji symfonicznej.

  • tel. (59) 842 84 34 / (59) 842 63 38
  • e-mail: impresariat@sinfoniabaltica.pl / sekretariat@sinfoniabaltica.pl
  • www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl
  • ul Jana Pawła II 3