22 lutego 2018 odbyła się uroczysta inauguracja zajęć organizowanych w ramach Akademii Seniora – projektu Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który zwyciężył w głosowaniu w Słupskim Budżecie Partycypacyjnym 2018 r. W wyniku głosowania zadanie uzyskało 3 250 głosów – najwięcej w mieście. Projekt adresowany jest do wszystkich słupskich seniorów.

Nieruchomości

Uroczystego otwarcia Akademii Seniora dokonała Pani Beata Chrzanowska – Przewodnicząca Rady Miasta. Na wykładzie obecni byli przedstawiciele wszystkich stowarzyszeń i klubów, które prowadzą działalność ma rzecz seniorskiej społeczności w mieście.

„AKADEMIA SENIORA” to projekt obejmujący bloki tematyczne, które realizowane będą równolegle.

I. DIETA JAK LEKARSTWO – cykl warsztatów, spotkań i wykładów dotyczących zdrowia seniora. W ramach tego cyklu odbędą się wykłady ogólne na temat schorzeń dietozależnych takich jak np.: cukrzyca, choroby układu krążenia, alergie, osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby jelit i układu moczowego, zaburzenia metaboliczne. Wykłady pogłębią wiedzę seniorów, będą okazją do konsultacji z zaproszonymi lekarzami, psychologiem czy dietetykiem.

W ramach projektu odbędzie się 7 wykładów (raz w miesiącu, od marca do października 2018 r.), każdy wykład dla ok. 200 osób, wstęp wolny. Wykład inauguracyjny – Zasady Zdrowego żywienia ludzi starszych wygłosiła dr nauk o zdrowiu Magdalena Tańska. W gronie wykładowców znaleźli się również lekarze specjaliści – alergolog – Leszek Dębicki oraz internista –Krzysztof Rudnicki, specjalista żywieniowy Sylwia Laskowska.

Warsztaty kulinarne będą służyć poznaniu technik i sposobów przyrządzania dietetycznych smacznych i zdrowych potraw. Zakładamy łączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej zwłaszcza poznawanie i zastosowanie przypraw i ziół oraz nabywanie umiejętności praktycznego wykorzystania ich na co dzień; zasady kuchni molekularnej; zasady łączenia poszczególnych składników pokarmowych; porady dietetyka. Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaplanował przeprowadzenie cyklu 8 warsztatów (raz w miesiącu, od lutego do października 2018 r.), które będą prowadzone w Centrum Kształcenia Praktycznego. Do dyspozycji uczestników warsztatów będą specjalistyczne klasopracownie gastronomiczne. Każdy uczestnik będzie miał swoje stanowisko pracy, otrzyma potrzebne produkty do przygotowania potraw. Na zakończenie każdego warsztatu przewidziana jest prezentacja przygotowanych posiłków połączona z degustacją.

II WARSZTATY GRUPOWE Z PSYCHOTERAPEUTĄ, prowadzone będą raz w miesiącu (od marca do grudnia 2018 r., z wyłączeniem wakacji), po dwie godziny w grupach 10-osobowych. Podczas warsztatów poruszane będą następujące zagadnienia: skuteczna komunikacja interpersonalna, stres, lęk-  sposoby radzenia sobie z nimi, „zmiany  w nas i wokół nas” – jak sobie z nimi radzić?, asertywność. moje słabe i mocne strony, przemoc- rodzaje, mechanizmy, skutki, „Twórcze myślenie”. Zagadnienia realizowane będą w różnych formach: dyskusje,  ćwiczenia w parach i grupach. W trakcie warsztatów wykorzystywane będą elementy psychoedukacji i socjoterapii. Forma poszczególnych ćwiczeń dostosowana będzie do potrzeb i zainteresowań uczestników. Warsztaty psychologiczne poprowadzi psycholog resocjalizacyjny, socjoterapeutka – Małgorzata Lipińska.

III SPOTKANIA MUZYCZNE – W Klubie Czarnego Krążka w Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędą się 4 spotkania. Poszerzą one wiedzę muzyczną seniorów z wybranych stylów i gatunków muzycznych. Wrócimy w muzyczne klimaty naszej pierwszej młodości. Zostanie również zaprezentowany dorobek artystyczny młodych wokalistów ze Słupska. Spotkania muzyczne uświetnia również Wiarusy. Zespół obchodzi jubileusz 30-lecia. Pierwszy koncert odbędzie się 23.02.br. w czytelni MBP na ul Grodzkiej.

Wykłady odbywać się będą zawsze w auli Akademii Pomorskiej, na ul. Westerplatte, zajęcia praktyczne w Centrum Kształcenia praktycznego, warsztaty psychologiczne w Filii nr. 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej na ul. Podgórnej, blok muzyczny w Klubie Czarnego Krążka MBP na ul. Grodzkiej. Informacje o kalendarium i tematyce przygotowanych w ramach projektu zajęć można znaleźć na stornach internetowych Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wstęp na wszystkie wykłady wolny, natomiast na zajęcia warsztatowe prowadzone będą zapisy.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z koncertu jubileuszowego Wojskowego Zespołu Wokalnego Wiarusy, który odbył się 23 lutego br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku, zorganizowanego w ramach Akademii Seniora.

Mężczyźni w wojskowych mundurach wchodzą na salę pełną ludzi.
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku
Zastępczyni Prezydenta Miasta Słupska składa gratulacje i wręcza gratulacje w czerwonej teczce prowadzącemy zespół.
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku
Prowadzący zespół w zielonym mundurze i niebieskim berecie wita publiczność.
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku
Zdjęcie całego zespołu: mężczyźni w mundurach trzymają zeszyty z nutami i śpiewają.
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku
Widok ze sceny na pełną salę ludzi, na pierwszym planie głowy członków zespołu.
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku
PODZIEL SIĘ