Zapraszamy na wernisaż wystawy „Kolory Morza” Sławomira Szumowskiego, który odbędzie się 20 marca o 18.00 w sali wystawowej Słupskiego Ośrodka Kultury przy ul. Niedziałkowskiego 5a.

Nieruchomości

Sławomir Szumowski o swojej twórczości i wystawie

„Myśląc o morzu pojawiają się przed oczami zazwyczaj dwa obrazy: pierwszy to lato, wakacje, zabawa, spacery, słodkie lenistwo, natomiast drugi to widok morza poza sezonem wakacyjnym, często niespokojnego, nieprzyjaznego, wręcz groźnego o ponurych kolorach. Mało kto myśli o spacerach w listopadowy wieczór.

Czy jest tak naprawdę? Ja pokochałem ten drugi obraz i swoimi zdjęciami próbuję go zmienić, a raczej pokazać, że tam kryje się coś jeszcze. Tak, jak lato jest dla mnie synonimem lenistwa, odprężenia i relaksu, tak poza sezonem morze jest dla mnie synonimem zadumy, kontemplacji, szukania piękna w czymś, co za wszelką cenę stara się udowodnić, że piękne nie jest. Od wielu lat próbuję zarejestrować ten stan, te niezwykle ulotne chwile pełne niesamowitych barw w których morze zdejmuje swoją maskę i próbuję mrugnąć do nas okiem, mówiąc – że piękno może kryć się we wszystkim, żeby nie ufać pozorom, żeby szukać i być cierpliwym. Myślę, i mam taką nadzieję, że zdjęcia są właśnie taką nagrodą za cierpliwość, wyczekaną w samotności po horyzont. Żeby dodatkowo wzmocnić i wyzwolić zdjęcia z banału morza o zachodzie słońca wybrałem sobie dodatkowe niezwykłe elementy krajobrazu – kamienie. Z pozoru nieruchome, majestatyczne, odgrywają olbrzymią rolę w całej scenie. Ta scena zmieniała się prawie za każdym razem, kiedy odwiedzałem to miejsce, udowadniając, że nie ma rzeczy niezmiennych. Patrząc na te zdjęcia nie musicie rozmyślać „co autor chciał powiedzieć”, nie trzeba w nich szukać drugiego dna. Jest to tylko próba odkrycia piękna. Czy było warto? Mam nadzieję…”

 

PODZIEL SIĘ