fot. £ukasz Giza www.lukaszgiza.com

To już 14 edycja festiwalu pn. Jesienny Przeciąg Gitarowy. Od 2001 roku (z małymi przerwami)  impreza wyczekiwana przez mieszkańców Słupska i okolic. Wspólnym mianownikiem dla całości festiwalu jest gitara, chyba najpopularniejszy instrument, który jest zaprezentowany w całym swoim bogactwie brzmieniowym i stylistycznym.
W poprzednich edycjach do naszego miasta przyjeżdżali muzycy niemal z całego świata. Oprócz znakomitych Polskich gitarzystów gościliśmy również artystów z Francji, Niemiec, Białorusi, Kazachstanu, Argentyny, Wietnamu, USA, Austrii czy Włoch. Wśród mistrzów gitary pojawili się Marc Durcet , Andreas Kapsalis i Goran Ivanovic , Daniele Bazzani i Andrea Valeri, Uwe Kropinski i Joe Sachs, Antoine Boye i Samuelito. Klasycznym brzmieniem gitary czarowali nas Łukasz Kuropaczewski, Albin Brzeziński, Bartosz Marusik czy Berlin Guitar Quartet. Gitarę jazzową reprezentowali choćby Marek Napiórkowski oraz Krzysia Górniak i niezapomniany, wielki artysta Jarek Śmietana. Z przedstawicieli rocka alternatywnego wystąpili Wojciech Waglewski, FISZ i Emade, Tymon Tymański & Transistors, The Car is on Fire czy Ścianka.
Muzycy najlepiej czują się w Teatrze Rondo, ale grali również w wielu różnych, czasami nowo odkrytych i zaskakujących dla nich i publiczności salach. Były to Miejska Komenda Policji, fabryka elektrociepłowni Engie (wtedy Sydkraft), ale również scena Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, sala Słupski Ośrodek Kultury, Kluby Domówka i Keler, Biblioteka Miejska, kino Rejs i MCK.
W tym roku przewidziano osiem wspaniałych koncertów, które odbędą się w Teatrze lalki „Tęcza”, Inkubatorze Technologicznym w Słupsku, klubie „Antrakt”, Bibliotece Miejskiej, klubie „Domówka” i Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy.
Od 17 października gitara brzmieć będzie nieprzerwanie przez 4 dni. Gościć będziemy takie znakomitości jak Krzysztof Pełech i Robert Horna, którzy zachwycać nas będą swoimi kompozycjami w stylu muzyki hiszpańskiej, latynoamerykańskiej, filmowej, klasycznej i jazzowej. Usłyszymy reprezentującego nowe pokolenie muzyków Mateusza Bliskowskiego, który ze swoim trio na nowo odkryje brzmienie standardów jazzowych. Nie zabraknie również gitary fingerstyle w znakomitym wykonaniu, znanych już wiernym bywalcom „przeciągów”, Piotra Krępecia i Andreasa Kapsalisa. Zabrzmią niezapomniane kompozycje genialnego Carlosa Santany w programie „Viva Santana” przygotowanym przez Leszka Cichońskiego, twórcy znanej na całym świecie imprezy, z niejednokrotnie udaną próbą bicia Rekordu Guinnessa – „Thanks Jimmi”. Na scenie, obok innych świetnych muzyków, pojawi się również wirtuoz wszelkich instrumentów perkusyjnych, bardzo charyzmatyczny Jose Torres. Ostatniego dnia festiwalu wystąpi „Ukulele Uff Trio”, zespół z Wielkiej Brytanii, grający na dwóch gitarach i niezwykle ekspresyjnym ukulele standardy popularnych piosenek z lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Na zakończenie festiwalu wystąpią dwa zespoły: Strawberry Mind ze Słupska oraz InstantBlues z Zielonej Góry, których energetyczna muzyka będzie doskonałym i mamy nadzieję niezapomnianym akcentem zamykającym tegoroczny festiwal.

Nieruchomości

PODZIEL SIĘ