fot. MK

Za nami kolejny Dzień Bez Śmiecenia, w który zaangażowało się ponad pół tysiąca mieszkańców naszego miasta. Tym razem impreza organizowana przez Miasto Słupsk oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Słupsku została wzbogacona przez dodatkowe atrakcje, które zapewnili liczni partnerzy. Sukces Dnia Bez Śmiecenia potwierdzają ponad 4 tony elektrośmieci oraz prawie tona makulatury przywiezione przez mieszkańców w zamian za sadzonki roślin.

fot. MK
Nieruchomości

Akcja wymiany elektrośmieci oraz makulatury na rośliny ogrodowe i balkonowe oraz zioła z okazji Dnia Bez Śmiecenia po raz kolejny odbyła się na terenie PSZOK Bałtycka EkoPrzystań przy ul. Bałtyckiej 11A w Słupsku. W tym roku do mieszkańców naszego miasta powędrowały trzmieliny, aksamitki, poziomki, jałowce, żywotniki, drzewa i krzewy owocowe oraz zioła, w tym m.in. mięta, bazylia, oregano i tymianek.

fot. MK

W ramach zintegrowanej edukacji ekologicznej do współorganizacji imprezy włączyły się: Zielony Punkt, „Wodociągi Słupsk” Sp. z o. o., MZK Sp. z o. o., PGM Sp. z o. o. oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, a dodatkowo firma Ekostrateg z Sopotu edukowała poprzez gry: Segregujesz-Zyskujesz, Kapslowy Tor Wyścigowy oraz prezentację półproduktów recyklingu wraz rzeczami z nich wykonanymi.

fot. MK

Celem zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest uświadomienie społeczeństwu, że wyrzucone do zwykłego kosza na odpady lub pozostawione na łonie natury „elektrośmieci”, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera wiele szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które w momencie niewłaściwego zagospodarowania tego typu odpadów mogą przedostać się do środowiska i stanowić zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale również dla zdrowia ludzi.

fot. MK

Kolejnym celem akcji, związanym ze zbiórką makulatury, jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów. Na co dzień tego typu odpady można wrzucać do specjalnych pojemników umieszczonych w punktach na terenie Słupska lub w zabudowie jednorodzinnej – do regularnie odbieranych worków. Zebrane surowce trafiają do recyklingu, dzięki czemu mogą zostać ponownie wykorzystane.

fot. MK