Już w najbliższy wtorek – 23 stycznia obchodzić będziemy „Dzień bez opakowań foliowych”. Z tej okazji Pracownicy Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska będą udzielać informacji na temat prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi. Dla pierwszych 50 osób, które zgłoszą się do pokoju 207 Urzędu Miejskiego w Słupsku, przewidziano ekologiczne torby wielokrotnego użytku (zdjęcie poniżej). Dodatkowo dla wszystkich odwiedzających będą dostępne ulotki dotyczące prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, a także informujące o Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które znajdują się na terenie Miasta Słupska.

Nieruchomości

Opakowania foliowe są wszechobecne – często w plastikowych torbach przynosimy do domu zakupy. Duża część produktów opakowana jest w jednorazowe torebki lub foliowe opakowania, plastikowe kubeczki, pudełeczka lub foremki. Produkty, zarówno spożywcze jak i przemysłowe, często są wielokrotnie pakowane – otacza je kilka warstw opakowań.

Wielokrotne pakowanie produktów powoduje, że po rozpakowaniu zakupów połowę zawartości naszego kosza zajmują folie, a problem opakowań foliowych narasta.

Od 1 stycznia 2018 roku wprowadzono tzw. opłatę recyklingową. Zgodnie z nowym prawem lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego (o grubości do 50 mikrometrów) nie są już bezpłatne w punktach sprzedaży. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do rozwiązań unijnych, które zakładają zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Opłata recyklingowa za tzw. foliówki to efekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Obecnie za reklamówki w sklepach płacimy min. 20 gr. Bezpłatne zostały tylko tzw. zrywki (torby o grubości poniżej 15 mikrometrów) używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby, itp.), gdy zapobiega to jej marnowaniu.

Dlatego też wybierając się po zakupy, weź ze sobą ekologiczną torbę wielokrotnego użytku – dzięki temu zaoszczędzić swoje pieniądze i zadbasz o środowisko! Jeśli jeszcze nie masz takiej torby to zapraszamy w dniu 23 stycznia 2018 roku do pok. 207 Urzędu Miejskiego w Słupsku. Nie zwlekaj zbyt długo, gdyż ilość bezpłatnych toreb jest ograniczona.

PODZIEL SIĘ