We wtorek 8 grudnia i czwartek 10 grudnia 2015 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku odbyły się lekcje kulturowe o Hiszpanii i Świętach Bożego Narodzenia w Hiszpanii. Hiszpańską przewodniczką po świątecznych tradycjach i zwyczajach była 18-letnia Ariana Reboredo Orgeira, która już od ponad 3 miesięcy przebywa w Słupsku w ramach realizacji projektu „Erasmus+: Wolontariat Europejski”. Miasto Słupsk, jako partner projektu, przyjął wolontariuszkę na okres sześciu miesięcy.

Nieruchomości

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem tradycji i zwyczajów dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Słupsku. Zajęcia szkolne odbyły się w nietypowy sposób, gdyż do szkoły zawitała Ariana, wolontariuszka z Hiszpanii, która przyjechała do Słupska w ramach wolontariatu europejskiego. Ariana opowiadała uczniom klas 4 – 6 o typowych, hiszpańskich świętach. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania piosenki Feliz Navidad – Wesołych Świąt po hiszpańsku. Uczniowie natomiast opowiedzieli Arianie o tradycjach w Polsce i wspólnie odśpiewali kolędę.

W ramach Wolontariatu Europejskiego Miasto Słupsk wysłało 1 osobę oraz przyjęło 1 osobę z Hiszpanii w wieku od 18 do 30 lat w terminie od 2 września 2015 do 2 marca 2016 (6 miesięcy). Projekt jest realizowany wraz z Miastem Carral (Hiszpania) oraz Prato (Włochy) oraz w całości finansowany przez Unię Europejską. Projekt będzie trwał od maja 2015 do maja 2016 (12 miesięcy).

Projekt zakłada podnoszenie umiejętności młodych uczestników, a także promowanie europejskich działań na rzecz mobilności, w szczególności wśród młodzieży wiejskiej. Ma również na celu stworzenie sieci współpracy pomiędzy miastami dla przyszłych projektów europejskich, które również umożliwiają wymianę doświadczeń i dobrych praktyk

PODZIEL SIĘ