kadr z wystawy ..grupa kobiet kucajaca w głebokiej tubie

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wernisaż wystawy BODY BUILDING Aliny Belyaginy – odbędzie się on 22 marca 2017 (środa) o godz. 19:00 w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce przy ul. Gen. Zaruskiego 1a (Mała galeria, I piętro). W trakcie wernisażu będziecie mogli obejrzeć także performance artystki zrealizowany we współpracy z Teatrem Tańca Enza.

Nieruchomości

współpraca: fotografia:Dymitry Pankov, film: Claudio Apicella

Alina Belyagina
Choreografka i performerka, od kilku lat mieszka w Monachium. Wychowana w kulturze rosyjskiej, ale z choreografią i tańcem związała się dzięki pobytowi w Polsce. Ukończyła Uniwersytet Kultury i Sztuki w Moskwie. Studiowała również starogrecki i łacinę na Uniwersytecie Śląskim. Pracuje na pograniczu sztuk wizualnych, łącząc taniec i choreografię z filozofią oraz literaturą.”

Głównym celem rezydencji artystycznej Aliny Belyaginy w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce stała się analiza i dekonstrukcja przestrzeni publicznej tego nadmorskiego uzdrowiska. Podczas pobytu w Ustce zwróciła swoje zainteresowanie szczególnie w tę część aglomeracji, która wydawała mi się niedopracowana urbanistycznie i estetycznie. W rezultacie licznych kontaktów ze społecznością lokalną doszła do wniosku, że mieszkańcy wiążą nadzieje rozwojowe Ustki przede wszystkim w domenie turystyki, podczas gdy przemysł rybny stanowi tylko margines ich aktywności i przedsiębiorczość ta niezbyt dobrze rokuje. Artystka zaczęła zastanawiać się, czy stara architektura przemysłowa zostanie w Ustce zagospodarowana i zestetyzowana, czy też raczej miasto pozostawi ją samej sobie… Jej artystyczny projekt jest próbą zagospodarowania pustych industrialnych przestrzeni ludzką cielesnością i obecnością. Chciałaby zaprezentować, jak mogą wzajemnie dopełniać się dwa – wydawałoby się – odmienne organizmy i struktury – ludzki oraz przemysłowy.

Wystawa dostępna do 1 kwietnia 2017 r. w godz. 10:00-18:00. Wstęp wolny !

PODZIEL SIĘ