Obrazek przedstawia zbiór medycznych ikonony
Fot. Freepik

Zapraszamy kobiety i mężczyzn w wieku 30-50 lat na bezpłatne badania przesiewowe mające na celu zdiagnozowanie czerniaka skóry. Realizatorem programu jest Centrum Zdrowia Salus Sp. z o. o. w Słupsku (link). Badania będą realizowane w Poradni Dermatologicznej SALUS w Słupsku przy ul. Zielonej 8 (rejestracja pod numerem (59) 848 90 00 lub pod adresem e-mail rejestracja@salus.com.pl). Więcej informacji na stronie realizatora (link).

Opis problemu zdrowotnego:

Nieruchomości

Czerniak skóry jest nowotworem złośliwym skóry. Najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych, nazywanych czasami potocznie pieprzykami. Jeśli czerniak jest wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny.

Na czerniaka można zachorować w każdym wieku, jednakże częstość zachorowań zwiększa się po 30 roku życia u kobiet i po 40 roku życia u mężczyzn. Ponadto ryzyko zachorowania na czerniaka jest największe wśród populacji osób o jasnej karnacji opalających się na różowo, u których szybko dochodzi do oparzeń skóry. Z badań naukowych wynika, że występujące zachorowania są najczęściej skutkiem oparzeń słonecznych, powodujących uszkodzenie naturalnych mechanizmów sterujących regeneracją skóry.

Na terenie Słupska badania videodermatoskopowe w kierunku zdiagnozowania czerniaka skóry od 2009 r. finansowane są ze środków budżetu Miasta Słupska.

Cel programu:

Ograniczenie i zatrzymanie wzrostowych wskaźników zachorowalności na czerniaka złośliwego skóry w regionie Miasta Słupska.

Zadanie z zakresu zdrowia publicznego obejmujące edukację i profilaktykę wczesnego wykrywania czerniaka skóry pn. „Zdążyć przed czerniakiem” dofinansowane ze środków budżetu Miasta Słupska

 

PODZIEL SIĘ