Instytucją wyróżniającą się na mapie Europy bogactwem, wartością i jakością prezentowanych dokumentów jest Bałtycka Biblioteka Cyfrowa. Jako regionalna biblioteka cyfrowa mieszcząca się na Pomorzu, utworzona została 8 grudnia 2008 roku w Słupsku, choć sam projekt utworzenia regionalnej biblioteki cyfrowej pojawił się już we wrześniu 2006 roku, podczas trwania 40. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Nieruchomości

Właśnie tutaj udostępniane są cyfrowe wersje książek, czasopism oraz materiałów ikonograficznych, kartograficznych i dokumentów życia społecznego. Gwarantuje to wygodę dostępu do potrzebnych czytelnikowi materiałów.

Zgodnie z duchem lokalnego patriotyzmu, zadaniem Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej jest również zapewnienie dostępu do materiałów dotyczących Pomorza oraz zabezpieczanie i udostępnianie regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Należy pamiętać, że Bałtycka Biblioteka Cyfrowa jest biblioteką współtworzoną przez wiele innych lokalnych instytucji, które budują cyfrowy zasób w oparciu o Porozumienie o współtworzeniu Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. Do ich grona należą: Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku (0założyciel i administrator), Archiwum Państwowe w Koszalinie wraz z Oddziałem w Słupsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum w Koszalinie, Państwowy Teatr Lalki Tęcza w Słupsku, Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, Agencja Reklamowo – Wydawnicza Moje Miasto, Wydawnictwo AG MEDIA, Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Fundacja na rzecz rozwoju społeczno-kulturalnego i promocji Ziemi Słupskiej, Zaborów i Gochów NAJI GOCHË, Wydawnictwo AUH FOTECH, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego, Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy, Muzeum Regionalne w Szczecinku, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Słupsku, Media Regionalne Sp. z o.o.

BBC zlokalizowana jest w budynku centralnym Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku. Należy ona do Federacji Bibliotek Cyfrowych, a jej zbiory udostępniane są również w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej Europeana.

PODZIEL SIĘ