Fot. Pixabay
Zapraszamy na performance „Artysta jako narzędzie” wykonane przez Panią Dorotę Kozieradzką, w ramach współtworzenia wystawy zbiorowej „Man-machine”, która została objęta honorowym patronatem Prezydent Miasta Słupska Pani Krystyny Danileckiej – Wojewódzkiej.
W w/w projekcie „Artysta jako narzędzie” artystka wykona łyżwiarską sekwencję choreograficzną. W jej efekcie ma powstać wielkoformatowy rysunek na lodzie.
W łyżwiarstwie figurowym, każdy element ma swoją nazwę i odpowiadający mu rysunek mający formę wektorów. Prawidłowa i dobrze skoordynowana praca ramion, głowy i nóg przynosi zaplanowany efekt, natomiast błędy odzwierciedlają się w rysunku poprzez jego deformację lub przerywają jego ciągłość upadkiem łyżwiarza. Finalna forma dzieła będzie nacechowana przez wykonawcę, nieprzewidywalny czynnik ludzki, błąd, emocję. (Przez analogię zjawisko to można obserwować w sztukach wizualnych.)
Projekt artystyczny przeniesie się w przestrzeń sportu i rekreacji, na taflę publicznego lodowiska. Publiczność obejrzy przejazd choreograficzny i wykonany na jego podstawie rysunek, następnie zostanie zaproszona na taflę lodowiska, aby móc z bliska przyjrzeć się ulotnemu dziełu sztuki.
Dzieło Doroty Kozieradzkiej na krótką chwilę zmaterializuje się, tam gdzie najmniej się tego spodziewamy. Projekt ma zwrócić uwagę widza na analogie między różnymi dyscyplinami sztuki i nauki. Skierowany jest zarówno do wyrobionych odbiorców sztuki, jak i ludzi ze środowiska sportowego, którzy nie przywykli do tego typu działań w przynależnej im przestrzeni.

 

PODZIEL SIĘ