Zapraszamy do Kina REJS na bezpłatny pokaz filmu „Artykuł osiemnasty” – odbędzie się on  16 Listopada 2017 godzina 18.00.

Nieruchomości

Dokument przedstawia sytuację osób homoseksualnych w Polsce, przypomina historię nieudanego wprowadzania związków partnerskich oraz stan debaty publicznej w tej kwestii. O dyskryminacji, problemach prawnych, stosunku polityków do kwestii LGBT opowiadają m.in. karnistka, sędzina Trybunału Konstytucyjnego, seksuolog oraz dziennikarze. Tytuł filmu nawiązuje do artykułu 18. Konstytucji RP obejmującego ochroną „małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny”.

„Podejmujemy temat trudny, ale zarazem bardzo istotny dla dużej części polskiego społeczeństwa” – podkreśla Bartosz Staszewski, reżyser Artykułu osiemnastego i dodaje – „Zadajemy niewygodne pytania, szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego prawa par gejów i lesbijek wzbudzają w Polsce tak wielki opór.”

„Artykuł osiemnasty” to nie tylko głos na temat praw osób LGBT, ale przede wszystkim rozmowa o polskiej demokracji i stanie debaty publicznej w ówczesnej Polsce.

artykul osiemnasty barwna flaga
Prace nad filmem trwały w latach 2015-2017, a w ich trakcie przeprowadzono ponad 30 wywiadów z ekspertami, w tym z prof. Ewą Łętowską, prof. Moniką Płatek, prof. Marią Szyszkowską, prof. Zbigniew Lew-Starowiczem, Tomaszem Raczkiem, Jackiem Dehnelem i Agnieszka Holland.
Po seansie spotkanie z zaproszonymi gośćmi:prof. Moniką Płatek, prof. Marią Szyszkowską, red. Tomaszem Raczkiem.

PODZIEL SIĘ