FAS – Fetal Alcohol Syndrome to zespół psychicznych i fizycznych zaburzeń, które powstają u dziecka w okresie życia płodowego w wyniku spożywania alkoholu przez kobietę
w ciąży. Skutkiem działania alkoholu na płód może być m. in.: opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalie rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne.
Z badań Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że co najmniej 1/3 Polek pije alkohol w czasie trwania ciąży. 2 % dzieci rodzi się z wadami spowodowanymi takim piciem. To aż 7,5 tysiąca dzieci urodzonych każdego roku.
Alkohol działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko. Należy mieć na uwadze, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Każda ilość wypitego alkoholu może być niebezpieczna dla dziecka.
Picie alkoholu w czasie ciąży przyczynia się również do zwiększenia ryzyka poronienia, przedwczesnego porodu, wystąpienia wad wrodzonych i zahamowania wzrostu płodu.
Z ideą ustanowienia Światowego Dnia FAS wystąpili rodzice niepełnosprawnych dzieci
z zespołem alkoholowym (FAS) i poalkoholowym (FASD) z Toronto, aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 (09-09-1999) w Auckland w Nowej Zelandii. Dziewiątka jest bowiem symbolem 9 miesięcy ciąży, która powinna być wolna od alkoholu. W Polsce po raz pierwszy obchodzono ten dzień w 2004 roku.

Nieruchomości

FAS ani innych uszkodzeń alkoholowych nie można wyleczyć.
Można im w 100% zapobiec.
Wystarczy zachować abstynencję w czasie ciąży.

Więcej informacji na stronach:
www.lepszystart.com.pl
www.ciazabezalkoholu.pl
www.fas.edu.pl
www.parpa.pl

PODZIEL SIĘ