na plakacie klawiatura fortepianu, klawisze upstrokacone barwnymi plamami

Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku zapoczątkowany w 1967 roku, jako doroczne – najważniejsze święta polskich pianistów, wkracza w drugie pięćdziesięciolecie  z nie mającym sobie równych dorobkiem prezentacji polskich pianistów.
W dniach od 9 do 15 września odbędzie się 51. edycja Festiwalu Pianistyki Polskiej, której organizatorem jest Słupskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne.

Nieruchomości

Zapoczątkowany w 1967 roku, od momentu powstania zyskał rangę największego dorocznego święta polskich pianistów, stając się miejscem najbardziej wszechstronnej prezentacji polskiej muzyki fortepianowej, ale i również repertuaru światowego w pełnym przekroju historycznym i stylistycznym.

Tegoroczny 51. Festiwal  Pianistyki Polskiej zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Podczas dwóch wieczorów symfonicznych usłyszymy w znakomitych wykonaniach koncert g-dur Beethovena (Lidia Grychtołówna), mała znany koncert g-moll Józefa Wieniawskiego (Michał Szymanowski), Rhapsody in blue Gershwina (Piotr Banasik); jako premierę festiwalową – koncert na 2 fortepiany Macieja Małeckiego (Lutosławski piano duo) oraz symfonię koncertującą Szymanowskiego (Paweł kowalski) – przy współudziale orkiestry „Sinfonia Baltica” p/dyr. Bohdana Jarmołowicza.

Z recitalem solowym wystąpi Magdalena Lisak (Mozart, Chopin, Szymanowski, Ravel). Beata Bilińska w i części swojego koncertu zagra Preludia Szymanowskiego, Góreckiego, Kilara i Mykietyna, zaś w drugiej – z krakowskim triem stroikowym, utwory Glinki, Poulenca i Florenta Schmitta. W podobnym programie solowo-kameralnym, Paweł Wakarecy wykona najpierw utwory Haydna i Chopina, a z Marcinem Zdunikiem poloneza op. 3 Chopina i Sonatę G-dur Brahmsa. Po raz pierwszy w Słupsku zastanie zaprezentowana muzyka Romana Palestra (Jakub Tchorzewski). Natomiast recital monograficzny poświęcony tylko Skriabinowi zagra Piotr Żukowski. W koncercie polskiego jazzu, będącym od pewnego momentu stałym punktem festiwalu usłyszymy trio Włodzimierza Nahornego. Na Estradzie Młodych pojawi się sześcioro najmłodszych pianistów, by zadebiutować przed słupską publicznością.

Koncerty będą odbywały się w Sali Filharmonii i Teatru oraz w Zamku Książąt Pomorskich.
Sprzedaż biletów od 21.08.2017 r. • Kasa Filharmonii • ul Jana Pawła II 3

Szczegółowy harmonogram dostępny na stronie: http://www.stsk.eslupsk.pl/imprezy,festiwal-pianistyki-polskiej,plan-koncertow.html

PODZIEL SIĘ